BAE’de bir üniversite 45 dakikada virüsü tespit eden taşınabilir cihaz geliştirdi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Halife Üniversitesi, bir araştırma ekibinin, koronavirüsü test etmek için akıllı telefon boyutunda ve aktarımı kolay mobil cihaz geliştirdiğini açıkladı. Bu cihaz 45 dakikayı aşmayan bir süre içerisinde sonuç verme etkinliği ve hızına sahip.

Abu Dabi merkezli üniversite, cihazın basitliğiyle karakterize edildiğini bildirdi. Test yapılacak kişiden alınan numune ile pamuklu çubuk virüsü doğrudan tespit ediyor ve numunedeki renk değişimi, sonucu gösteriyor. Pembe renk sonucun negatif olduğunu gösterirken, sarı renk ise sonucun pozitif olduğuna işaret ediyor.

Şuanda tıbbi doğrulama aşamasında olan bu cihaz, 45 dakikayı aşmayacak bir süre içerisinde koronavirüsü tespit ediyor. Bu da ona, en düşük maliyetle en hızlı tespit özelliği kazandırıyor.

Araştırma projesi, Makine Mühendisliği Doçenti ve Mikro Sistemler Merkezi üyesi Dr. Enes El Azzam tarafından, Halife Üniversitesi Biyoteknoloji Merkezi Direktörü ve Doçent Dr. Habibe El Safar ve Moleküler Biyoloji ve Genetik alanındaki bir doçentin katılımıyla yönetildi.

Araştırma ekibi, yardımcı araştırmacı Hüseyin Knut’un yanı sıra Dr. Vakkas Vahid ve Dr. Suveyda Silan’ı da barındırıyor.

BAE Devlet Başkan Yardımcısı ve Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid El Maktum, Dubai’den ve Emirliğin çeşitli limanlarından gelen yolculara, özellikle de vatandaşlara kolaylık sağlamak için belirlenen kısıtlama protokollerinde düzenlemeler yaptı. Tüm yolcuların her durumda güvenliğini sağlayacak temel kısıtlamalardan bağımsız olarak bazı ek prosedürleri kaldırdı.

Dubai Kriz ve Afet Yönetimi Yüksek Komitesi, vatandaşların, ikamet edenlerin, turistlerin ve Emirlikteki çeşitli limanlardan “transit” olarak geçen yolcuların seyahatleriyle alakalı kısıtlamalar noktasında yeni güncellemeleri onayladı.

Dubai’ye gelen vatandaşlar, kalkış noktalarından hareket etmeden önce yapılan koronavirüs (PCR) testinden muaf tutuldu. Gidecekleri nokta veya yolculuk süresi fark etmeksizin, Dubai Havalimanına vardıklarında kendilerine yapılacak test yeterli olacak.

Dubai’ye gelen sakinler ve turistlerin, Emirliğe gelmeden önce koronavirüs testi (PCR)’nden geçmeleri gerekirken, yeni düzenlemelere göre “transit” yolcuların yalnızca belli varış noktaları veya varış yerlerinin isteklerine göre (PCR) testine tabi tutulacakları bildirildi.

Dubai’den herhangi yabancı bir noktaya gidiş ile ilgili prosedürlere gelince, test yaptırılması gerekliliği olan ülkeler dışında, vatandaş, ikamet eden ve turist olmak üzere hiç bir yolcu için PCR testinden geçme gerekliliği bulunmuyor.

Şarkul Avsat