Koronavirüsün erken belirtiler tespit edildi

Kuru öksürükten koku kaybına kadar koronavirüsün birçok ilgili semptomu olduğu biliniyor. İngiliz gazetesi Mirror’ın haberine göre Londra Üniversitesi Akademisi’nden araştırmacılar, koronavirüsle ilgili erken belirti niteliğinde olan ve aniden ortaya çıkan semptomlara karşı uyarıda bulundular.

Araştırmacılar, COVID Symptom Study (COVID Belirti Çalışması) uygulamasındaki verileri kullanarak hastalığa yakalandıktan sonraki ilk yedi günde hastalar tarafından en fazla şikayet edilen semptomların bir listesini oluşturdu.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Koronavirüsün erken görülen semptomlarını aradık. Zira bu bilgiler önümüzdeki aylarda virüsün yayılmasını durdurmamıza yardımcı olmak için oldukça gerekli. Semptomlardan yola çıkarak vakaları daha erken tespit edebilirsek insanların ilk birkaç günde kendilerini izole etmesini sağlayarak virüsün yayılmasını önleyebileceğiz.”

Araştırmada ortaya çıkan, erken belirtilerden en dikkat çekici olanları, araştırmacıların “siyah atlar” olarak tanımladığı baş ağrısı ve yorgunluk.

Söz konusu iki belirtiye ilişkin şunlar aktarıldı:

“Verilerimiz, görülen en yaygın semptomların baş ağrısı (yüzde 82) ve yorgunluk (yüzde 72) olduğunu gösteriyor. Bu durum tüm yaş grupları için geçerli. 18 ila 65 yaş grupları arasındaki kişilerden yalnızca yüzde 9’unda baş ağrısı ve yorgunluk semptomları görülmedi. Ancak koronavirüse yakalanan kişilerde diğer semptomlarla birlikte yaygın bir şekilde görülen baş ağrısı ve yorgunluk belirtilerinden birinin veya her ikisinin tek başına bulunması virüsün göstergesi olmayabilir.”

Kuru öksürük ve koku kaybının koronavirüsün en belirgin semptomları arasında olmasına ilişkin de şu bilgiler verildi:

“Hastalığın ilk yedi gününde tüm yaş gruplarının yüzde 40’ı yüksek ateşten şikayet ediyor. Ateş, koku kaybı ve öksürük ile birlikte halen dikkat edilmesi gereken önemli bir semptomdur. Bu yüzden söz konusu üç semptomdan şikayetçi olan kişiler mutlaka koronavirüs testinden geçmeliler.”

65 yaş üzerindeki kişilerde erken semptomların duygu karmaşası ve nefes darlığı şeklinde ortaya çıktığını belirten araştırmacıların açıklamalarının devamında şu uyarıda bulundular:

“Lütfen yüzdelik dilimin bir parçası olduğumuzu unutmayın. Tıpta nadir istisnalar olabilir.”

Şarku’l Avsat