Suudi Arabistan’da madencilik sektöründe iddialı projeler

Uzmanlara göre Suudi Arabistan’ın ekonomi temelindeki mesajı oldukça açık. 2030 yılına kadar madencilik sektörü, yerel ve küresel yatırımları çekmek için zengin maden kaynaklarını kullanarak ülke endüstrisinin üçüncü ayağı olmayı hedefliyor.

Uzmanlar Suudi Arabistan’ın madencilik stratejisinin her zaman iddialı bir proje olduğunu ifade ediyor.

Uzmanlar, bunun sadece özel sektör yatırımcılarına sağladığı erişim kolaylığı nedeniyle iddialı olmadığını, aynı zamanda Suudi Arabistan’da çok çeşitli mineral ve metallerin bolluğu, vergi teşvikleri, madencilik lisanslarına kolay erişim sağlayan mevzuat ve birinci sınıf işgücü gibi nedenlerden ötürü de benzersiz beklentiler ortaya çıkardığını ifade ediyor.

İDDİALI PROJELER YAPILDI

Vizyon 2030, yalnızca ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasını büyütmekle kalmayıp, aynı zamanda az gelişmiş alanların büyümesi, yüz binlerce iş yaratılması ve yerel halka refah seviyesi yüksek bir yaşam sağlamak gibi alanlarda Suudi halkına hizmet etme arzusuyla ekonomik büyümenin ötesine geçiyor.

Geçmişte bu alanda bazı zorluklar yaşansa da bir kısmı halihazırda tamamlanmış olan bir dizi büyük madencilik girişimi, yerel topluluklara hizmet etme becerilerini vurgulamak için endüstrinin temellerini attı.

Bu projelerden bazıları, teknoloji, endüstri ve sosyal kalkınmanın buluştuğu noktayı işaret ederek önemli işler başardı.

Bu projelerden biri, Wa’ad el Şamal, the Promise of the North (Kuzeyin Umudu) projesi. Suudi Arabistan’da o zamanlar az gelişmiş olan Kuzey Sınırları Bölgesi halkına bir vaat olarak başlatılan projenin amacı bu bölgede yaşayan insanların hayat standartlarını iyileştirmekti.

20 BİN İŞ İMKANI YARATAN PROJE

Projenin başlamasından yedi yıl sonra Wa’ad el Şamal, Suudi Arabistan’ın madencilik merkezlerinden biri haline geldi. Wa’ad el Şamal şimdiden 20 bin iş imkânı yarattı. Projenin yüze yakın konut birimi, devasa bir yol ağı, su ve sıhhi tesisat altyapısı, alışveriş ve eğlence merkezleriyle kendi başına bir topluluk haline gelmesi bekleniyor.

Projenin bir sonraki aşaması tamamlandığında, Suudi Arabistan, dünyanın en büyük ikinci fosfatlı gübre üreticisi ve ülkenin kalkınma ve reform planının önemli bir unsuru olan Suudi Arabistan VİZYON 2030 kapsamında tarımsal ihracat devi olmaya hazırlanıyor. Bunun ötesinde madencilik merkezi, 500 binden fazla eve elektrik sağlayan bir enerji üretim tesisine dönüştü. Bu yılın başlarında Wa’ad el Şamal’ın elektrik tesisleri, pandeminin salgını döneminde dahi çevre, sağlık ve güvenlik performansı açısından Suudi Arabistan Elektrik Şirketi tarafından beş yıldızla ödüllendirildi.

Sanayi ve Maden Kaynakları Bakan Yardımcısı Halid el Mudaifer, “Birinci sınıf bir endüstri yaratma arzusu Wa’ad el Şamal’da anlamlaştı ve teknolojik gelişmeleri, kendi büyümemizi, sektördeki deneyimlerimizi ve çalışanlarımızın gelişmesini görme arzumuzu birleştirmenin önemini gösterdi. Bu şehirler bir madencilik projesinin ve bir topluluğun nasıl ortak yaşam içinde olabileceğinin ve birbirlerinin gelişimine nasıl yardımcı olabileceğinin bir örneği” diye konuştu.

MADENCİLİK SEKTÖRÜ BÜYÜYECEK

Ras Al-Khair Maden Sanayi Şehri’nin büyümeye devam etmesi de aynı derecede iddialı. Sadece Suudi Arabistan’ın doğusunda bir konut, elektrik üretimi ve madencilik merkezi olarak faaliyet göstermekle kalmayan şehir, dünyadaki en büyük alüminyum izabe tesisini kullanarak yılda 740 bin metrik ton alüminyum işlemek için ülkenin tek noktası olarak çalışıyor. 2016 yılında ilk kez hizmete başladığında, 90 kilometrekarelik alan halihazırda 12 bin işçiye sahipti ve 35 milyon yıldır ülkede hasat edilmeyi bekleyen fosfat depolarına erişim için altyapı ile donatılmış Suudi Arabistan’ın ilk sahasıydı.

El Mudaifer açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

“Ras Al-Khair ve Wa’ad el Şamal gibi sanayi merkezlerinin Suudi Arabistan Krallığı’nda gelecekte kurulacak madencilik projeleri için kriter oluşturacağını umuyoruz. Özel sektör yatırımları yoluyla -yerel ve küresel olarak- gençlerimiz için iş fırsatları sağlamak, toplumun büyümesini ve gelişimini artıracak yeni değer alanları yaratmak için daha fazla fırsat sağlayacak başka merkezlerinde ortaya çıkmasını umut ediyoruz. Bu gelişmelerin yanı sıra halihazırda yüksek güvenlik, sürdürülebilirlik ve genel verimlilik standartlarını iyileştirmeye devam edecek altyapı ve dijital madencilik teknolojilerinin geliştirilmesini de dört gözle bekliyoruz.”

El Mudaifer, endüstri yatırımı geliştirmek ve sektör genelinde büyümeyi kolaylaştırmak için devam eden projelerin yanı sıra bakanlığın genel stratejisinin de gelişmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi. Mevzuatta yapılan değişiklikler yatırım sürecini kolaylaştırırken, sektörün hızlı büyümesi için Yatırım Bakanlığıyla ortak çalışmalarda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Arab News