Mescid-i Haram ilk ziyaretçilerini ağırlıyor

Mart ayında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının yayılmasının engellenmesine yönelik alınan bir dizi ihtiyati önlemle birlikte umre ibadetleri de askıya alındı.  Normalleşmeye kademeli geri dönüş kapsamında Mescid-i Haram bu sabah şafak vaktinde ilk umre grubunu karşıladı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı umre yapacak kişilerin Mescid-i Nebevî ve Mescid-i Haram’a karşılanmalarına ilişkin tüm düzenlemeleri tamamladı. Bu sabah Mescid-i Nebevî ve Mescid-i Haram’da ibadetlerini yerine getirmek için gelen ziyaretçiler güvenliklerinin sağlanması için alınan ciddi önlemler altında umre ibadetini yapmaya başladı.

Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Dr. Abdulfettah Maşat Şarku’l Avsat ‘a verdiği demeçte, umrenin günlük altı zaman dilimine bölüneceğini, her birinde umrecilerin sayılarının bin kişiyi aşmayacağını, Müslümanların umre ve tavaf vazifelerini yerine getirmeleri için kendilerine 3 saat süre tahsis edileceğini ifade etti.

Maşat, umre ziyaretine gelen her bir gruba umre izni almalarından itibaren bir sağlık görevlisinin tahsis edeceğini ve geri dönüş işlemlerinin yapılacağı zamana kadar bu kişilerin kendilerine eşlik edeceğini duyurdu.

Maşat ikinci aşamada ibadet alanı kapasitesinin yüzde 75’e çıkarılacağını, buna ek olarak Kabe’de namaz kılanların sayılarının da artacağını; üçüncü aşamada da ibadet kapasitesinin yüzde 100’ünün kullanılacağını ve umre yapan kişi sayısının 20 bine ulaşacağını aktardı.

Suudi Arabistan’da, kritik vaka sayıları binin altına düşerken, günlük vaka sayılarını aşan iyileşme oranları kaydedilmeye devam edildi.

Ülkede son 24 saatte kaydedilen yeni vakaların yüzde 85’i yetişkinlerden oluşurken, çocuk ve yaşlı vaka oranlarının düşüşü ile yeni vakaların, 11’ini çocukların ve yüzde 4’nü de yaşlıların oluşturduğu açıklandı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı bugün 419 yeni vakanın kaydedildiğini toplam vaka sayısının 335 bin 997 olduğunu duyurdu. Hastalardan 10 bin 173’ünün aktif vaka olduğunu bildiren Bakanlık, 954 hastanın ise yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirtti.

Sağlık Bakanlığı, kayıtlara geçen 419 yeni vakanın, yüzde 43’ünün kadın, yüzde 57’sinin erkek olduğunu belirtti. Bakanlık, son 24 saatte 626 hastanın daha iyileşmesi ile toplam iyileşen hasta sayısının 320 bin 974 kişiye ulaştığını bildirdi. Ülkede 27 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile vefat eden kişi sayısı 4 bin 850’ye ulaştı. Son 24 saat içinde 46 bin 19 yeni test uygulandı.

BAE: Bin 231 yeni vaka kaydedildi

BAE, son 24 saat içinde bin 231 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısı 97 bin 760 kişiye yükseldi. Ülkede son 24 saatte 117 bin 812 test gerçekleştirildi.

BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, virüs sebebiyle 2 kişinin hayatını kaybettiğini ve koronavirüsten ölen kişi sayısının 426’ya ulaştığını duyurdu.

Bakanlık ayrıca bin 51 kişinin daha sağlığına kavuşması ile ülke genelinde iyileşenleşenlerin 87 bin 122 kişiye ulaştığını açıkladı.

Kuveyt: 371 yeni vaka kaydedildi

Kuveyt’te 371 yeni vakanın kaydedilmesi ile ülkedeki toplam vaka sayısı 106 bin 458 kişiye yükselirken 5 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesiyle toplam vefat sayısı ise 620 kişiye ulaştı.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 537 kişinin daha sağlığına kavuşmasıyla iyileşen hasta sayısının 98 bin 435 kişiye ulaştığının açıkladı.

Bahreyn: Salgın nedeniyle vefat edenlerin sayısı 257 kişiye yükseldi

Bahreyn Sağlık Bakanlığı, dün 2 hastanın daha koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini böylece ülke genelinde kaydedilen toplam vefat sayısının 257’ye yükseldiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, cuma günü yapılan test sayısının 8 bin 767’ye ulaştığı ve testler sonucunda 429 yeni vakanın kaydedildiği belirtildi. Bakanlık, 634 kişinin iyileşmesi ile toplam iyileşenlerin sayısının 66 bin 184 kişiye yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının 58 kişi, sağlık durumu tedavi gerektiren vaka sayısının ise 119 kişi olduğunu belirtti. Bakanlık, toplam 5 bin 364 mevcut vakadan 5 bin 306’sının sağlık durumunun stabil olduğunu açıkladı.

Bahreyn resmi havayolu şirketi Gulf Air, pazar gününden itibaren Umman’ın başkenti Maskat’a direk uçuşların yeniden başlayacağını duyurdu. Gulf Air şu anda Abu Dabi, Dubai, Kuveyt, Cidde, Kahire, Amman, Londra, Paris, Frankfurt, Atina, Manila, Dakka ile Hindistan ve Pakistan’daki çeşitli noktalara uçuşlar düzenliyor.

Katar: 175 kişiye koronavirüs teşhisi konuldu

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı yaptığı açıklamada, bir kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybederken, 175 kişiye daha koronavirüs teşhisinin konulduğunu duyurdu. Bakanlık ülkede kaydedilen toplam vefat sayısı 216 kişiye, vaka sayısının ise 126 bin 339 kişiye yükseldiğini belirtti.

Bakanlık, 194 kişinin Kovid-19 virüsünü yenerek iyileştiğini ve iyileşen kişi sayısının 123 bin 302 kişiye ulaştığını açıkladı.

Şarkul Avsat