Mısır’da 2 bin 600 yıl öncesine ait 59 lahit keşfedildi

Mısırlı yetkililer Kahire’nin yakınlarındaki büyük bir mezarlığın içerisinde 2 bin 600 yıl öncesine ait iyi bir şekilde muhafaza edilmiş çok sayıda lahitin keşfedildiğini duyurdu.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanı Halid el-Anani konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında Mısırlı arkeologların, ünlü Zoser Piramidi’nin yakınlarında bulunan Sakkara bölgesindeki bir mezarlığın içerisinde 59 lahit keşfettiklerini belirtti. Bakan “Tabutlardan birinin açılmasını izledim. Mumya sanki dün mumyalanmış gibi görünüyor” dedi.

Bakan keşfedilen lahitlerin oldukça iyi bir durumda olduğunu ve orijinal renklerini koruduğunu belirtti. Lahitlerin Eski Mısır’ın bir grup rahip ve ve üst düzey yetkiliye ait olduğunu ileri sürdü. Bakan bu lahitlerin, Gize Piramitleri’nin yakınlarında inşa edilen Büyük Mısır Müzesi’nde sergileneceğine işaret etti. Buna ek olarak Mısır’ın güneyinde kalan Luksor kentindeki el-Asasif mezarlığında 3 bin 500 yıllık üç lahit daha bulundu.

Bu yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını başladığından beri Mısır’ın ilan ettiği ilk arkeolojik keşif olma özelliğini taşıyor. Bu tabutların sergilenmek üzere inşaatı tamamlanan ve yakında açılışı yapılacak olan Büyük Mısır Müzesi’ne götürülmesi bekleniyor.

Keşif duyurusuna Kahire’deki çok sayıda büyükelçi de katıldı ve keşfedilen tabutlardan birinin açıldığını görme fırsatını yakaladılar.

Sakkara, Mısır’ın en eski başkenti Memphis’te yaşayanların defnedildiği bölge olarak biliniyor. Turistlerin büyük ilgili gösterdiği bölgede M.Ö. 2500’lü yıllarda yaptırıldığı düşünülen Zoser Piramidi de bulunuyor. Bölge, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Şarkul Avsat