Sağlık önlemleri altında tavaf yapan ilk umre ziyaretçileri.

Suudi Arabistan’da umre ziyaretleri yeniden başladı

Suudi Arabistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 6 ay askıya alınan umre ziyaretleri yeniden başladı.

Hac ve Umre Bakanlığı, 4 Ekim’den itibaren başlayan ilk aşamada Suudi vatandaşları ve ülkede yaşayanların umre yapmaları için Mescid-i Haram’ın kapasitesinin yüzde 30’unun (günlük 6 bin kişi) açılmasına izin verdi.

Umre izni alan 6 bin kişi, biner kişilik gruplar halinde 3’er saatte ziyaretlerini tamamlarken, Bakanlık Mekke’ye gelen her gruba tüm süreçte eşlik etmesi için bir sağlık yetkilisi görevlendirdi.

Mescid-i Nebevi İşleri (Harameyn) Başkanlığı, umre ritüellerini takip etmeleri için yaklaşık bin kişiyi istihdam etti ve umre ziyaretçilerinin güvenlik ile rahatlığını sağlamak için tüm tedbirleri aldı.

Söz konusu görevliler, her bir grup umre ziyaretçisinin girişinden önce ve sonra Mescid-i Haram’ı günde 10 kez sterilize edecek.

Hac ve Umre Bakanlığı, geçtiğimiz hafta başından bu yana ‘Eatmarna’ uygulaması üzerinden 108 bin 41 kişiye umre izni vermişti.

Söz konusu izni almak isteyenlerin koronavirüs hastası veya temaslı biri olmadığından emin olmak için ‘Tawakkalna’ uygulamasında aktif bir hesabı olması gerekiyor.

Şarkul Avsat