“Kuzey Afrika’nın Avrupa ve Afrika arası jeopolitik ilişkilerdeki rolü” konulu sempozyum afişi.

Fas’ta Uluslararası sempozyumda Afrika ve göç masaya yatırılacak

Policy Center for The New South, “Kuzey Afrika ülkelerinin Avrupa ile Sahra Altı Afrika arasında bir köprü olarak üstlenebileceği rolü analiz etmek amacıyla”, Konrad-Adenauer-Stiftung Vakfı ortaklığında, 7 Ekim’de platformlar arası dijital sempozyum düzenleyecek.

“Göç ve hareketlilik temasına sahip olan, Kuzey Afrika’nın Avrupa ile Afrika arasındaki jeopolitik ilişkilerdeki rolü” konulu sempozyum, bu ay Brüksel’de göç konulu Avrupa-Afrika zirvesinin hemen arifesinde yapılıyor.

Sempozyumun katılımcıları bir dizi soruyu ele alacak. Bu gündem maddeleri arasında

Bunlar; Avrupa ile Afrika arasında yeterince işbirliği var mı?

Geçmişte olduğu gibi artık sadece göçmenler için bir sıçrama tahtası olmayan Kuzey Afrika ülkeleri, iki kıta arasındaki boşluğu nasıl kapatabilir?

Fas’ın Afrika kıtasındaki rolünü nasıl analiz ederiz? soruları yer alıyor.

Araştırmacılar ayrıca, göç sorununun önemi ve Avrupa ile Afrika arasındaki ortaklığın küresel dinamiklerindeki rolüne de ışık tutacaklar.

Katılımcılar arasında, Policy Center for The New South Merkezi’nin Araştırma, Ortaklıklar ve Etkinlik Departmanı Müdiresi Bouchra Rahmouni (Büşra Rahmani) ile Konrad-Adenauer-Stiftung Vakfı Başkanı ve Güney Akdeniz Bölgesel Siyasi Diyalog Programı Sorumlusu Thomas Volk da yer alıyor.

Kuzey ve Güney’den sempozyuma katılacak olan üst düzey uzmanlar arasında; Tunus Sousse Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Tunus Göç ve İltica Merkezi Başkanı Hassen Boubakri, Policy Center for the New South Merkezi’nde Uluslararası İlişkiler Uzmanı Amal el-Ouassif, Sousse Üniversitesi’nden Avrupa Göç Politikası Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Limam, Policy Center for The New South Merkezi araştırmacılarından ekonomist ve aynı zamanda İspanya’dan Barselona Pompeu Fabra Üniversitesi’nde göç üzerine multidisipliner araştırmalar yürüten grubun araştırmacılarından Iván Martín ve Avrupa Parlamentosu Üyesi, Pasifik Asya (Karayip) Devletleri ve Avrupa Birliği Ortak Parlamento Meclisi Başkan Yardımcısı Michaeal Gahler yer alıyor.

2014 yılında Fas’ın başkenti Rabat’ta Kuzey ve Güney ülkelerinden yaklaşık 40 araştırmacının girişimiyle, Afrika, jeopolitik, uluslararası ilişkiler, ekonomi, sosyal kalkınma, tarım, çevre, gıda güvenliği, hammaddeler ve finans gibi ana programlarıyla ilgili “stratejik kararları ve kamu politikasını kolaylaştırmak amacıyla kurulan Policy Center for The New South Merkezi’nin, “Gelişmekte olan ülkelerin karşı karşıya oldukları tehlikelerin güney perspektifini netleştirmek için açık bir platform” olduğuna işaret ediliyor.

Şarkul Avsat