Suudi Arabistan 2030 Asya Oyunları’na ev sahipliği yapmak istiyor

Suudi Arabistan 2030 Asya Oyunları’na ev sahipliği yapmak istiyor.

Suudi Arabistan Spor Bakanı, Riyad’da 2030 yılında düzenlenecek olan 21. Asya Oyunlarına ev sahipliği yapmak için resmi kampanya başlattıklarını duyurdu.

Suudi Arabistan Olimpiyat Komitesi Başkanı Prens Abdülaziz bin Türki el Faysal, ülkenin başvuru teklifini resmi olarak duyurdu. Asya Oyunları yetkilileri, 16 Aralık 2020’de Umman’ın başkenti Maskat’ta buluştuklarında oyunlara kimin ev sahipliği yapacağına karar verecek.

Prens Abdülaziz’in açıklaması şöyle:

“2030 Asya Oyunları’na ev sahipliği yapmak büyük bir onur ve Asya kıtasındaki yeni nesil sporculara ilham vermek ve Suudi Arabistan Krallığı’nın spor müsabakalarına ev sahipliği tarihindeki en geniş kitleye ulaşabilmesi için önemli bir fırsat. Kral Selman hükümeti ve veliaht prensin destekleriyle, Suudi Arabistan’da ilk Asya Oyunları’na ev sahipliği yapmaktan heyecan duyuyoruz.”

Komite başkanı, bu başvurunun bir başvurudan daha fazla anlam taşıdığını ve bunun bir milletin hayali olduğunu ifade etmek için Twitter’dan paylaşım yaptı.

Riyad’ın ihaleyi kazanması durumunda Prens Abdulaziz, turnuvanın Suudi Arabistan VİZYON 2030 reform programına uygun olarak düzenleneceğini söyledi. Riyad’ın oyunlara canlı ve çeşitli bir etkinlik ve benzersiz bir aktiviteyle süsleyeceğini belirterek açıklamasına devam etti. Riyad, özel tasarlanmış tesislerin yanı sıra önceden var olan spor salonlarını kullanmayı planlıyor.

Ülkede, kadınların spor faaliyetlerine katılımının yüzde 40 oranında artmış olması, özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta. Prens Abdülaziz tarafından Asya Olimpiyat Komitesi’ne sunulan (OCA) teklif dosyasında, çevre dostu ulaşım sistemlerine uygun birinci sınıf mekanlar ve tesisler yer alıyordu.

Esquire Middle East