G20 salgınlarla mücadele etmek için uzay teknolojisinden yararlanmak istiyor

Suudi Arabistan Uzay Komisyonu, G20 ülkelerine ait uzay ajansı liderlerinin katılımıyla 2020’nin ilk toplantısını dün düzenledi.

G20 dönem başkanı olan Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde video konferans aracılığıyla düzenlenen toplantıda, uzay ekonomisinin küresel ekonomiyi şekillendirmedeki rolü ve pandemiler karşısında uzay teknolojisi ve uzay verilerinin kullanımı tartışıldı.

Toplantıda uzay ajansı liderlerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler Dış Uzay İşleri Ofisi (UNOOSA), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), uzay alanlarında faaliyet gösteren kuruluşlar, ekonomi kurumları ve uzmanlar bir araya geldi.

Suudi Arabistan Uzay Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Prens Sultan bin Selman bin Abdulaziz, başkanlık ettiği toplantıda UNOOSA, OECD ve toplantıya katılan kurum ile kuruluşların önemli rolünü vurguladı.

Toplantıya katılanlar, BM tarafından sunulan ‘Uzay 2030’ planının hedeflerine ve ilgili uluslararası anlaşmalara desteklerini ifade ederek, modern toplumların etkin performans düzeyini yükseltmede sektörün oynadığı temel ve büyüyen rolün altını çizdi.

Katılımcılar, uydu teknolojisinin navigasyon, iletişim, meteoroloji ve dünya gözleminde kullanılmasının, hava trafik kontrolü, ulaşım, doğal kaynak yönetimi, tarım ile ilgili alanlarda artan sayıda uygulama ve programın ortaya çıkmasına neden olacağını belirtti.

İtalya Uzay Ajansı’nın 2021’deki bir sonraki toplantıya, Hindistan Uzay Araştırma Örgütü’nün ise 2022’deki üçüncü toplantıya ev sahipliği yapma isteği memnuniyetle karşılandı.

Şarkul Avsat