Hajar Alnaim

Suudi Arabistan film endüstrisinde neler oluyor?

Suudi Arabistan’da doğan Hajar Alnaim, Los Angeles’ta film yapımı okudu. MFA’sını 2017 yılında Loyola Marymount Üniversitesi’nde Film ve TV prodüksiyonunda aldı. Hajar, Arap dünyasındaki kadınların deneyimlerini ve endişelerini anlatan gerilim filmleri ve keskin dramalar geliştirme ve yönetme konusunda tutkulu. Hajar ayrıca öğretme konusunda da tutkulu. Özellikle Suudi Arabistan’da kadınlara sinema sanatını öğretmek istiyor. Duyulmayı hak eden çok sayıda büyüleyici hikaye ve yetenek olduğuna inanıyor. Hajar bu değişikliği yapmak ve daha fazla Suudi kadınını hikayelerini anlatmaya teşvik etmek istiyor.

Yönetmen ve yapımcı Hajar Alnaim, bize Suudi Arabistan’daki film çalışmaları ve film endüstrisinde değişenleri anlattı.

Suudi Arabistan film endüstrisini nasıl tanımlarsınız?

Düzenleme, finansman ve altyapı gibi alanlar da dahil olmak üzere film endüstrisini tanımlayan mükemmel birlikteliğinden yoksunuz.

Ancak büyümek için çaba sarf ediyoruz. Bize en çok umut olan şey, çok sayıda yeteneğe sahip olmamız. Bu alanda çalışan insanlarımızın, uluslararası meslektaşları kadar yetenekli olduklarını düşünmüyorum ancak Arap dünyasında, kendi camialarını yaratabileceklerine inanıyorum.

Çok iyi bir vizyona sahip oldukları için çok sayıda Suudi film yapımcısı aşağıdan yukarı doğru çalışmak istemiyor. Bu da sahne tasarımı ve kıyafet tasarımcıları gibi çok sayıda ekibimizin olmadığı anlamına geliyor. Aynı zamanda bu, Suudi film yapımcılarının uluslararası alanda başarılı olmak için gereken deneyimi kaçırmalarına neden olabileceği anlamına geliyor.

Eğitim çok önemli. Okulda hikâye anlatımını öğrenmiyoruz. Bu alanda çalışan çok sayıda kişinin, rol modellerinin olmaması nedeniyle kendilerini eğittiğini gözlemledim. Bu yüzden, kadın film yapımcıları için bir topluluk oluşturdum.  Topluluğun adı Her Films KSA.

Bize, Her Films KSA’dan bahsedebilir misiniz?

 Kendi tutkumu, aynı düşünen kadınlarla paylaşmak istedim.

Topluluk üç noktaya odaklanıyor:

  • Bilgi alışverişi
  • Dayanışma ve işbirliği
  • Birbirini destekleme

Başarıları birlikte kutluyoruz, birbirimizin sorularına cevap veriyoruz ve film yapımcılarını deneyimlerini kadın yeteneklere anlatması için davet ediyoruz.

Film endüstrisinin büyümesi için yapabileceğim en iyi şey uzmanlığımı sunmam. Kısa bir süre önce, ABD’de okumak isteyen bir kadınla tanıştım. Film yapımcılığı diplomasına sahip olmanın, yönetmen olarak çalışmaktan çok farklı olduğunu açıkladım. İçeriden bilgi sahibi olmasaydı, oldukça önemli ama bilgisizce karar verebilirdi.

Suudi Arabistan Hükümetinin, 2018 yılında 35 yıllık sinema yasağını kaldırması ülkenin sinema endüstrisini nasıl etkiledi?

Hükümetin bu kararı vermesinden oldukça memnunum. Yasak olduğu zamanlarda, seyircilerin filmlerimizi izlemelerini sağlamak oldukça zor şeydi. Aynı zamanda çalışmalarımız, uluslararası alan içinde her zaman, yeterince iyi değildi.

Şimdi ise sinemaya gidebiliyor olmamız ve en son çıkan filmleri izleyebiliyor olmamız harika bir şey. Bu deneyimi evde yaşamanız imkansızdır, seyirciyle birlikte olmak, onların duygularını paylaşmak anlamına geliyor. Suudi Arabistan seyircisinin, uluslararası seyirciden farklı olduğunu düşünüyorum. Amerikan şakalarına gülmüyoruz.

Suudi Arabistan filmleri yeniden piyasadalar ve uluslararası alanda yarışıyorlar. Uluslararası film yapımcılarını, Suudi Arabistan’ı geleceğin seyirci kitlesi olarak düşünmeye teşvik ediyoruz.

Bu olumlu bir döngü.  Ne kadar çok uluslararası film endüstrisini ülkeye çekersek, o kadar çok ortak yapımlar üzerinde çalışabiliriz ve alanında uzman olan insanlar bölge hakkında konuşur. Bu, turizmi artırır ve dünyanın, Suudi Arabistan hakkındaki algısının iyi yönde değişmesine yardımcı olur.

Suudi Arabistan film endüstrisinde hangi türlerin daha çok izlendiğini düşünüyorsunuz?

Yasağın kalkmasıyla sinema salonlarına gitme konusunda yoğun bir talep var. Anladığım kadarıyla pandemi nedeniyle insanlar evde film izlemekten bıkmış durumda.

Benim izlenimim, Suudi Arabistanlı seyirciler aşk komedisi ve drama gibi duyguları harekete geçiren filmleri izlemeyi seviyor. Psikolojik gerilim filmlerini izleme konusunda çok istekli olmadıklarını söyleyebilirim. Bu tür filmleri yapımı oldukça zor ve bu türün Suudi versiyonları uluslararası standartlara uygun değil.

Suudi Arabistan filmlerinde çalışma konusunda sizi en çok ne sevindiriyor?

Eşsiz vizyona sahip eşsiz yönetmenlerimiz var. Onlarla çalışmaktan ve onlardan bir şeyler öğrenmekten gerçekten zevk alıyorum. Suudi Arabistanlı film yapımcılarının, onları gerçek bir değer haline getiren, eşsiz bir profesyonellik, vizyon ve perspektif kombinasyonuna sahip olduklarını düşünüyorum.

Suudi Arabistan film endüstrisinin geleceği konusundaki düşünceleriniz neler?

Umarım Suudi Arabistanlı izleyicileri ilk sıraya koymayı ve onların hikayelerini anlatırız.

Kadınların ve erkeklerin genellikle ayrı ayrı olduğu bir kültürde yaşıyoruz. Örneğin okulda. Benden daha az şanslı olan kadınların deneyimlerini öğrenmeye ihtiyacım var; erkeklerin hayatlarında neler olduğunu bilmek istiyorum. Umarım gelecekte, bu hikayeleri küresel alanlarda, profesyonel ve duyarlı bir şekilde anlatabiliriz.

British Council, Mad-Distribution Film