İran’dan koronavirüs tedbirlerini ihlal edenlere para cezası

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, koronavirüs ile mücadele kapsamında belirlenen kuralları ihlal eden kişilere para cezaları uygulanacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı dün, bu cezaların başlangıç olarak başkent Tahran’da yürürlüğe gireceğini, daha sonrasında kapsamının tüm ülkeyi kapsayacak şekilde genişleyebileceğini açıkladı.

İranlıların maskesiz dışarı çıkmalarının yasaklanmasının yanı sıra dün itibariyle, toplu taşıma ve taksileri maske takmadan kullanmalarına yönelik katı bir yasak uygulanmaya başlandı.

Ruhani resmi televizyon kanalında yaptığı açıklamada, ev dışında koruyucu maske kullanmayan kişilere uygulanacak para cezasının sıradan bireyler için 500 bin riyal (100 tl) ulaşacakken, serbest meslek sahiplerine ilk aşamada uyarı verilecek, ikinci aşamada 3 milyon riyal (600 tl) para cezası, dördüncü aşamada 10 milyon (2 bin tl) riyal para cezası uygulanacak, dördüncü aşamada ise dükkan kapatılacak.

Taksi sahipleri için para cezası bir milyon riyal, hasta olduğu halde iş yerine gelen ve hasta olduğunu açıklamayan kişilere 2 milyon riyal (400 tl) para cezası verilecek.

Ruhani, hastalığın önlenmesinde ana unsurun vatandaşların genel farkındalığının sağlanması ve sağlık tavsiyelerine riayetin sürdürülmesi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı koronavirüs hastalarının teşhis edilmesinde kullanılan testlerin sayısının arttırılması için hazır olduklarını, hastalığın hızlı tespit edilmesini sağlayan tıbbi cihazların satın alınması için 100 milyon dolar tahsis edildiğini belirtti.

Para cezalarının uygulanması, vaka oranının her 20-25 saniyede bir yeni vakaya ulaşması ve her 5-7 dakika arasında yeni bir ölümün kaydedilmesi ile vaka sayılarının ve salgına bağlı ölümlerin ciddi artışının ardından geldi.

Şarkul Avsat