Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan

Bin Zayed ve Netanyahu birbirlerini ülkelerine davet ettiler

İsrail hükümeti, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Bahreyn arasında imzalanan normalleşme ve barış anlaşmaları metinlerini onayladı. Onaylamanın ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçen hafta sonu Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile görüşerek onu İsrail’e davet ettiğini açıkladı. Aynı şekilde bin Zayed de kendisini Abu Dabi’ye davet etti. Ziyaretin tarihleri hakkında bir açıklama yapılmadı.

Kabine toplantısında Netanyahu, aralarında bir dizi önemli bakanın yer aldığı üst düzey bir BAE heyetinin birkaç gün içinde İsrail’i ziyaret edeceğini ve “İsrail heyetinin geçen ay Abu Dabi’de gördüğü misafirperverliğin aynısını onlara da göstereceğini” söyledi. Netanyahu, “Yakında başka Arap ve İslam ülkeleriyle anlaşmalar da göreceğimize şüphe yok” diyerek bakanlarına şöyle dedi: “Arap ülkelerinin çoğu artık İsrail’i düşman değil, ortak tehlikelerle yüzleşmede bir ortak olarak görüyor” dedi.

BAE Haber Ajansı (WAM), bin Zayed ve Netanyahu’nun “iki ülke arasında imzalanan barış anlaşması ışığında ikili ilişkilerin geliştirilmesi hakkında konuştuklarını ve “BAE ile İsrail arasında çeşitli kalkınma ve ekonomik alanlarda işbirliğini geliştirmek için atılan adımları gözden geçirdiklerini” açıkladı.  Ajansa göre, Netanyahu ve bin Zayed, “BAE-İsrail barış anlaşmasının barış, istikrar ve bölgesel güvenliği artırmak için bir adım olduğunu ve yeni bir işbirliği aşamasının yolunu açtığını” vurguladı. Ayrıca iki lider, koronavirüsle mücadelede işbirliğini güçlendirmek konusunda da bilgi alışverişinde bulunduklarını belirtti.

İsrail hükümeti, İsrail ile BAE, akşam da Bahreyn ile olan anlaşmayı onayladı. İsrail parlamentosu Knesset’in de dün iki antlaşmayı onaylaması gerekiyordu, ancak usule ilişkin bir anlaşmazlık bunu engelledi. Dışişleri ve Güvenlik Komitesi, teklife itiraz ederek, milletvekillerinin ve uzmanların sorularına Başbakan’ın yanıtlarını dinledi. Bu nedenle Knesset’te oylamayı Perşembe gününe (15 Ekim’e) erteleme kararı alındı.

Tel Aviv’deki siyasi kaynaklar, iki ülke arasında imzalanan 18 anlaşmanın ayrıntılarını görüşmek amacıyla Ettihad Havayolları’na ait iki BAE uçağının önümüzdeki hafta Pazartesi ve Çarşamba günleri Tel Aviv havaalanına bakanlar ve müzakere ekipleri ile ineceğini söyledi. Bu anlaşmalardan; yatırımları teşvik etme, bilimsel işbirliği, Tel Aviv ve Abu Dabi’de iki büyükelçiliğin kurulması ve iki ülke için giriş vizeleri içeren bazı konularda büyük ilerleme kaydedildiği vurgulandı. Amerikan Ortadoğu elçisi Avi Berkowitz de bu müzakerelerde bulunacak.

Bu bağlamda, siyasi kaynaklar, İsrail-ABD ortak heyetinin önümüzdeki Pazar Manama’ya geleceğini söyledi. İsrail’den bir yetkili, ziyaretin, BAE’yle olduğu gibi İsrail ile ilişkilerde eşit şartlar olmasını isteyen Bahreyn’in talebi üzerine geldiğini bildirdi. İsrail heyetine Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Alon Auschwitz ve Başbakanlık Genel Müdür Vekili Ronen Peretz başkanlık edecek, ABD heyetine Maliye Bakanı Steve Mnuchin ve büyükelçi Berkowitz başkanlık edecek. İsrailli yetkili, ziyaretin amacının İsrail ile Bahreyn arasında bir barış anlaşması taslağı hazırlamak ve ekonomi, yatırım, havacılık, tıp, tarım ve su alanlarında bilimsel-teknolojik işbirliği için ek anlaşmaları netleştirmek için çalışma ekipleri kurmak olduğunu söyledi.

Bilindiği gibi İsrail ile BAE ve Bahreyn arasındaki barış anlaşmaları geçtiğimiz Ağustos ayında Amerika’da Beyaz Saray’ın bahçesinde imzalanmıştı ve o sırada iki İsrail heyeti Abu Dabi ve Manama’yı ziyaret etmiş ve her iki taraftaki yetkililer çeşitli konularda uzaktan görüşmelere başlamıştı. Söz konusu ülkeler arasında daha fazla anlaşmanın imzalanması bekleniyor.

Şarkul Avsat