BAE Uzay barışı için Artemis Anlaşmaları’nı imzaladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yaptığı açıklamada, 12-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen 71. Uluslararası Astronomi Kongresi’nde (IAC) uzaydaki keşif ve faaliyetlerde ortak hareket etmeyi amaçlayan Artemis Anlaşmaları’na katılma kararı aldığını açıkladı.

ABD Uzay Ajansı (NASA), geçtiğimiz Mayıs ayında ortak bir uluslararası vizyon doğrultusunda 1967 Birleşmiş Milletler (BM) Dış Uzay Antlaşmasına dayanan “Artemis Anlaşmalarını” resmen açıklamıştı. Anlaşma, keşif ve bilimsel ve ticaret uzay faaliyetlerini kolaylaştıran güvenli ve şeffaf bir ortam oluşturmayı ve tüm insanlığa hizmet etmeyi amaçlıyor.

İleri Bilimler Devlet Bakanı ve BAE Uzay Ajansı Başkanı Sarah el-Amiri BAE’yi temsilen “Artemis Anlaşmalarını” imzaladı. NASA tarafından düzenlenen sanal bir etkinlik kapsamında gerçekleşen Uluslararası Astronotik Kongre’ye Jim Bridenstine, Avustralya, Kanada, İtalya, Japonya, Lüksemburg ve Birleşik Krallık uzay ajansı yetkililerinin de bulunduğu çok sayıda ülke katıldı.

BAE’nin uzay araştırmaları için gelecek vaat eden iddialı bir keşif programına sahip olması nedeniyle Artemis Anlaşması’na katılan ilk ülkeler arasında olması dikkat çekici.

BAE son yıllarda insanlığa hizmet noktasında uzaya birçok uydu gönderdi. Ayrıca ülkenin ilk uzay programını başlatarak Uluslararası Uzay İstasyonu için astronot gönderdi. BAE tarafından, geçen Temmuz ayında Mars’ı keşfetme projesinin bir parçası olarak Umut isimli uydu fırlatılmıştı.

BAE barışçıl kullanım ve insanlığa hizmet noktasında uzay teknolojisini teşvik etmeye yönelik bu verileri dünya çapında 200’den fazla akademik ve bilimsel kurumla paylaşma taahhüdünü dile getirdi.

Sarah el-Amiri yaptığı açıklamada şunları söyledi: “NASA tarafından hazırlanan, uzayın barışçıl kullanımı ve BAE’nin gezegendeki sürdürülebilirlik ve kalkınma hedeflerini teşvik etmedeki katkısıyla uyumlu Artemis Anlaşmasına katılmaktan son derece memnuniyet duyuyoruz. Bu anlaşma, insanlığın bilimsel ilerlemesi adına uzay araştırmaları konusunda uluslararası yasaları güçlendiren yeni ve gelişmiş ilkeler ortaya koyuyor ve uluslararası toplumla işbirliği içerisinde bitmek bilmeyen çabalarımıza yeni bir bölüm açıyor. Uzay sektörünün gelişmesi ve çeşitlenmesinin bu sektördeki tüm hissedar ve ortaklar arasındaki uluslararası çabalarla olacağına inanıyoruz.”

Ayrıca Amiri, “BAE Ulusal Uzay Programı geliştirmede uluslararası ortaklıklar yaparak bu tür birçok uluslararası işbirliğinin destekçisi oldu. Ayrıca BAE Devleti, insanlık için bilimsel faaliyetleri geliştirme noktasında küresel çabaları da destekledi.”

Artemis Anlaşması, devletlerin, tüm uzay faaliyetlerini barışçıl hedefler doğrultusunda yürütmesini amaçlıyor. Anlaşmanın ilkeleri arasında, uzay faaliyetlerinde karşılıklı iş birliği, tehlike anında acil yardım sağlanması, zararlı müdahaleleri önleme noktasında uzay cisimlerinin kaydı ve bilimsel verilerin yayınlanması yer alıyor.

Ayrıca anlaşma gereğince, kaynakların çıkarılması ve kullanılmasının Dış Uzay Anlaşmasına uygun olarak yapılması ile bu kaynakların konumu ve faaliyetlerin niteliği hakkında bilgi verme şartı bulunuyor.

Şarkul Avsat