Doğu Akdeniz’deki koronavirüs vaka sayıları 6.2 milyonu aştı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Doğu Akdeniz Bölgesi yetkilileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle sağlık hizmetlerinin yavaşlamasının virüsün kendisinden daha tehlikeli olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

WHO Doğu Akdeniz Direktörü Ahmed el-Mandhari, Doğu Akdeniz Bölgesel Komitesi’nin dün gerçekleşen 67. oturumunda yaptığı konuşmada, 22 bölge ülkesinde şu ana kadar 6.2 milyondan fazla vaka ve 66 bini aşkın ölüm kaydedildiğini bildirdi.

Mandhari, salgın nedeniyle sağlık hizmetlerinde yaşanan düşüşün neden olduğu doğrudan zararların ciddiyeti konusunda uyarıda bulunarak, “Örneğin kronik hastalıkların tedavisinde ve virüse bağlı aşılama hizmetlerinde yaşanan eksiklikler virüsün kendisinden daha tehlikeli olabilir” dedi.

Bölge müdürü, virüsle yüzleşmek, erken tespit ve temas takibinde ulusal yetenekleri sürdürmek ve tüm önleyici tedbirleri almak için ulusal eylem planlarını sürdürmenin gereğini vurguladı.

Komitenin, aşı ve ilaçlara erişimi iyileştirmek için bölgesel bir strateji geliştirdiğine dikkat çeken Mandhari, “Bölge ülkelerine çocuk felci virüsü ile mücadelelerinde destek sağlamak üzere bir bakanlık komitesi kurulması da onaylandı” şeklinde konuştu.

WHO Doğu Akdeniz Bölge Ofisi Bölgesel Acil Durum Direktörü Dr. Richard Brennan ise bazı ülkelerde kısıtlamaların hafifletilmesi, okulların açılması, grip ve kış mevsiminin başlaması da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle önümüzdeki günlerde vakaların artmasının muhtemel olduğunu kaydetti.

Aşının sihirli bir çözüm olmadığını vurgulayan Brennan, şu anda klinik deney aşamasında olan 10 aşının aylarca süren bir üretim döngüsü gerektireceğini söyledi.

Mısır Sağlık Bakanı Dr. Hala Zayed de, ilk dalgada alınan karantina önlemlerinin, virüsün ikinci dalgası yaşandığında aynı derecede tekrar edilmesinin gerekmeyebileceğini belirtti.

Doğu Akdeniz Bölge Komitesi’nin 67. oturumunun başkanlığına seçilen bakan, Mısır’da yapılan klinik aşı denemelerine değinerek, “Çin’in klinik olarak denenmekte olan iki aşısının testleri için kayıtlı 2 bin 300 gönüllünün bin 770’i aşılandı ve aşı almaya uygun olmayan yaklaşık 498 kişi sistemden çıkarıldı” dedi.

Şarkul Avsat