Suudi Arabistan’da 223 milyar dolarlık dev banka birleşmesi

Suudi Arabistan’ın en büyük iki bankası, ülke için “ulusal bir şampiyon” ve Ortadoğu içinde “bölgesel bir merkez” yaratmak için birleşme anlaşması imzaladılar. NBC ve Samba, 223 milyar dolar değerinde Suudi Arabistan’ın mega bankasını kurmak için birleşme kararını duyurdu.

Suudi Arabistan’ın en eski bankası olan National Commercial Bank, bölgenin en karlı bankasını kuracak 32 milyar dolarlık bir anlaşmayla Samba Financial Group ile güçlerini birleştirecek. İki banka, güçlerini birleştirdikten sonra birlikte 223 milyar dolar varlığa sahip olacak.

Bu birleşme, Suudi Arabistan’ın petrole bağlı ekonomisini çeşitlendirmek için başlattığı VİZYON 2030 stratejisinin finans sektörünü geliştirme programı kapsamında gerçekleştirilecek. Aynı zamanda son 12 ay içinde yapılan ikinci en büyük banka birleşmesi. VİZYON 2030 reform programı ilerledikçe ülkenin finans sektöründe buna benzer yeni gelişmelerin de yaşanması oldukça muhtemel.

Yeni bankanın CEO’su ve şu anda NCB Başkanı Said bin Muhammed el-Gamdi, söz konusu birleşme için şu açıklamalarda bulundu:

“Suudi Arabistan, VİZYON 2030 ile tarihi bir dönüşüm yaşıyor. Böyle bir dönüşüm, güçlü bir finansal hizmetler sektörünü, özellikle ekonomik kalkınmayı finanse edebilecek ve Suudi Arabistan’ın bölgeyle ve dünyanın geri kalanıyla ticaretini ve sermaye akışını destekleyebilecek güçlü bankalar gerektiriyor. Amacımız, VİZYON 2030 kapsamında öngörülen dönüşümü kolaylaştırabilecek ve geleceğin endüstri liderlerini geliştiren yeni nesil bankacılık hizmetleri için bir öncü oluşturabilecek bir ulusal şampiyon yaratmaktır.”

Samba Financial Group başkanı ve yeni bankada da aynı görevde bulunacak olan Ammar el-Hudairi de şu ifadeleri kullandı:

“NCB ile birleşmemiz, hissedarlar için önemli bir değeri ortaya çıkarabilecek, Suudi Arabistan halkına çok iyi bir bankacılık hizmeti sunabilecek bir gelişme. Aynı zamanda yerel girişimcilerin hem ülkede hem de uluslararası alanda iş geliştirme fırsatlarından yararlanmalarına yardımcı olacak yerel bir lider ve bölgesel bir merkez yaratacak.”

Mevzuat ve hissedar onaylarının yakında çıkacağı varsayılarak, yeni bankanın önümüzdeki yıl işlemlerine başlaması bekleniyor. Yeni banka, Suudi Arabistan’da perakende ve kurumsal bankacılıkta yaklaşık yüzde 25 pazar payına ve ticaret finansmanı ve yatırım bankacılığında hâkim bir konuma sahip olacak.

Suudi Arabistan’ın bağımsız varlık fonu olan Kamu Yatırım Fonu hem NCB hem de Samba’nın önemli hissedarı konumunda.

Ortadoğu’daki Nomura Asset Management’ın CEO’su Tarek Fadlallah, Arab News’e şu ifadeleri kullandı: “Bu birleşme, bankacılık sektörünün verimliliği artırmak için ne kadar kapsamını sahip olduğunu gösteriyor ve daha fazla birleşmeyi teşvik edebilir. ”

Arab News