Dini değerler, azınlıkların ötekileştirilmesini reddediyor

Farklı ülke ve dinlerden liderler, G20 Dini Değerler Forumu ikinci gününde, afetler ve insani krizlerle mücadelede dini rolün önemine vurgu yaptı.

Önümüzdeki ay yapılacak liderler zirvesi öncesinde düzenlenen G20 Ülkeleri Grubu toplantıları kapsamında sanal ortamda başkent Riyad’da gerçekleştirilen G20 Dini Değerler Forumu, 10 farklı din ve kültürden mensupları bir araya getirdi.

Nitekim liderler, kriz zamanlarında ilk destek ve yardımı sağlayanlardan olan dini toplulukların bireyler arasındaki dayanışma duygusunu pekiştirdiğini, insani değerlerin ve azınlıkları ötekileştirmemek gerektiğinin altını çizdiğini, söylentileri çürütmede ve gerek yiyecek gerek ilaç ihtiyaçlarının karşılanmasında rol aldığını vurguladı.

Kovid-19 salgının ele alındığı ikinci gün, ana oturumda farklı ülke, din ve sağlık kuruluşlarından sekiz konuşmacı söz aldı. Aynı zamanda üç eşzamanlı panel tartışmaları düzenlendi. Ortak Öğrenme Girişimi (JLI) Yönetici Müdürü Kirsten Laursen Muth tarafından yönetilen ana oturuma şu isimler katıldı: Sağlık Bakanlığı Yardımcısı ve Sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali, Mormon Kilisesi 12 Havari Birliğinden Rahip David Bednar, Medeniyetler İttifakı (UNAOC) Yüksek Temsilci Sözcüsü Nihal Saad, Dünya İlerici Yahudilik Birliği (WUPJ) Başkanı Haham David Saperstein, Vatikan Integral İnsani Gelişim Servisi’nde Kalkınma ve Din Direktörü Augusto Zampini ve Gusdurian Ağı Endonezya (GNI) Ulusal Direktörü Alissa Vahid.

Garklı ülkelerden dini liderler ve yetkililerin yanı sıra sağlık alanında uzman 24 kişinin katıldığı diğer üç tartışma panelinde ise farklı konular ele alındı. İlk panelde “Kovid-19 Salgınıyla Mücadelede Dini Toplulukların Ortaklıkları”, ikinci panelde “Etkin Dini Topluluklar ve Pandemik Krize Karşı Çok Taraflı Tepkiler (Kovid-19): Öncelikler ve Sorumluluklar”, üçüncü panelde ise “Kovid-19 Salgını Zamanında İhtiyaç Grupların Desteklenmesi” başlıkları altında konuşuldu.

Forumun ikinci günü açılış konuşmasını gerçekleştiren Irak Kültür, Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı Hasan Nazım, Kovid-19 salgınının siyasi, sosyal ve ekonomik sonuçlarına, bunlarla mücadelede çeşitli planlar geliştirmek gerektiğine değindi. Oturumda söz alan Suudi Sağlık Bakanlığı Yardımcısı ve Sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali, ülkesinin vakalarda iyileşme kaydedilmesine rağmen salgınla uzun vadede mücadele etmek için uğraştığını belirtti. Bu konuda bilimsel araştırmaların yapıldığına, özel merkezlerin tahsis edildiğine dikkat çeken Abdulali, aynı zamanda yapay zeka sistemlerinin ve ayrım gözetmeksizin toplumdaki tüm bireylerin yararlanabileceği diğer sistemlerin kurulduğuna değindi.

Diğer yandan Medeniyetler İttifakı (UNAOC) Yüksek Temsilci Sözcüsü Nihal Saad ise dini kuruluşların rolüne değindi. Birleşmiş Milletler’in (BM) pandemiye yönelik tepkisine ve bunun çeşitli toplumları etkilediğine atıfta bulunan Saad, ayrım gözetmeksizin toplumun tüm kesimlerinin ihtiyaçlarını sağlamanın önemini vurguladı.

Pandemilerin tarihsel etkisine ve kökenlerine, ayrımcılık yapmadan pandemiyle yüzleşmenin, azınlıkları ihmal etmemenin ve ilaç, gıda gibi temel ihtiyaçları sağlamanın önemine değinen Haham David Saperstein, aynı zamanda söz konusu forumun dini liderleri bir araya getirme konusundaki önemini vurguladı.

Öte yandan, dini kuruluşların kriz ve felaketler sırasındaki rolünden bahseden GNI Ulusal Direktörü Alissa Vahid, bu kuruluşların toplumlara destek ve yardım sağlayan, topluluk üyeleri arasında dayanışma duygusunu perçinleyen ilk taraflardan olduğunun altını çizdi.

İnsani gelişim ile ilgilenen Vatikan dairesinden Kalkınma ve Din Direktörü Augusto Zampini, salgın kaynaklı sosyal meselelere ve bunlara hazırlıklı olmanın önemine işaret etti. Dinlerin şiddet ve kriz kaynağı olabileceğine, ancak diğer yandan çeşitli dini liderler arasındaki iletişim ve işbirliği yoluyla bu krizlerin aşılabileceğine değinen Zampini, değerlere, barışa ve adalete vurguda bulundu.

Suudi Arabistan’ın G20 başkanlığı döneminde gerçekleştirilen G20 Dini Değerler Forumu, uluslararası dini liderler, dini ve insani yardım kuruluşlarından uzmanlar arasından 500 farklı kişinin katılımıyla önümüzdeki Cumartesi günü son bulacak. Bunlar arasında 45 ülkeden 130 farklı konuşmacı bulunuyor.

Şarkul Avsat