G20, borçları askıya alma kararını 6 ay uzattı

Dünyanın en büyük ekonomilerini oluşturan G20 ülkeleri, Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülkelerin borçlarının bir yıl askıya alma kararını altı ay daha uzatma konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

G20 tarafından yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan liderliğinde toplantı gerçekleştiren Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Yöneticileri, Kovid-19 salgınıyla mücadelede en yoksul ülkeleri desteklemek için borçların 6 ay daha askıya alınması, sürenin Haziran 2021’in sonuna kadar uzatılması üzerinde anlaştı.

Toplantıya katılanlar, koronavirüs salgınının acilen kontrol altına alınması vurgusunda bulunarak küresel ekonomiyi ve finansal istikrarı desteklemek için ne gerekiyorsa yapma taahhüdünde bulundu.

Özellikle de kadınlar, gençler ve toplumdaki diğer savunmasız gruplar üzerinde şiddetli etkileri olduğunu dile getirdikleri krizin yansımalarını gidermeye devam edeceklerini de ifade ettiler.

Kovid-19 salgını sırasında küresel ekonomiyi desteklemek için grubun iş planındaki gelişmelerin tartışıldığı toplantı öncesinde Uluslararası Para Fonu (IMF) ise küresel ekonominin bu yıl yüzde 4,4 oranında daralacağı, salgının yol açtığı zararın yıllarca süreceği uyarısında bulunmuştu.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cudan, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında “Pandemi, küresel büyümeyi önemli ölçüde aksattı. Bilhassa düşük gelirli ülkelerdeki mevcut yapısal zorlukları körükledi, bu yüzden geri adım atmamalıyız” ifadelerine başvurdu.

Kendilerine verilen borçlarının 6 ay daha askıya alındığı yoksul ülkeler, şuanda ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya. AFP’nin haberine göre, Dünya Bankası, söz konusu sürenin 2021 sonuna kadar uzatılması çağrısında bulundu.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass ise Pazartesi günü yaptığı açıklamada, G20 ülkelerinin bu süreyi yalnızca 6 ay uzatabileceğini, zirâ tüm borç verenlerin yoksul ülkelere salgınla mücadelede yardım eli uzatma girişiminde tam olarak yer almadığını belirtti. Bununla birlikte, “Bir orta yolun bulunacağını düşünüyorum. Borç yükünü kaldırabilme durumuna bağlı olarak belki de 6 ay süreyle uzatılabilir” ifadelerine başvurdu.

G20 grubu, geçen ay, söz konusu borç girişimi için çoğu Afrika’dan olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki aday ülkelerden 46 farklı başvuru alındığını duyurmuştu.

Dün gerçekleştirilen toplantının kapanış açıklamasında, bu yılki küresel ekonomide pandeminin etkisiyle yaşanan keskin daralmaya rağmen gelecek beklentilerinin daha az olumsuz olduğu belirtildi. Nitekim, dünya ekonomilerinin kademeli olarak yeniden açılması dolayısıyla küresel ekonomik faaliyette gözle görülür bir düzelme olduğuna işaret edildi. Bununla birlikte, “Büyük siyasi eylemler meyve vermeye başlıyor. Ancak eşit bir şekilde tüm açıları kapsamayan iyileşme, olası ve artan olumsuz risklere tabi” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu bakanlar; insan hayatını, işleri ve geçim kaynaklarını korumak, küresel ekonomik toparlanmayı desteklemek ve mali sistemin direncini artırmak için mevcut tüm politika araçlarını yerinde kullanmaya devam etme konusunda kararlı olduklarını yeniden vurguladı. Aynı zamanda, G20 Eylem Planı üzerine sağlık ve ekonomi alanlarındaki koşullardaki gelişmelere hızlıca yanıt verebilmeyi sağlayacak güncellemelere onay verdiler.

Küresel ekonomik iyileşmeyi desteklemek, üzerinde anlaşmaya varılan taahhütlerle ilerlemek, uluslararası ticareti ve yatırımı yürütmeye devam etmek, verimliliği, yeniliği, kalkınmayı sağlamak, iş fırsatları sunmak, ortak eylemler düzenlemeye devam etmek, uluslararası düzeyde iş birliği ve iş çerçeveleri geliştirmek için önemli bir husus olması dolayısıyla salgını kontrol altına almaya acil ihtiyaç olduğu da vurgulandı.

Bakanlar aynı zamanda IMF’ye önümüzdeki yıllarda gelişmekte olan düşük gelirli ülkelerdeki dış finansman ihtiyaçlarının bir analizi ve sürdürülebilir finansman seçenekleri hazırlaması, çalışma kapsamının genişletilmesi, bu ülkelere özel sektörden finansman toplamak için yeni usullerde araçların kullanılması talebinde bulundu.

Ekonominin dijitalleşmesinden kaynaklanan vergisel zorlukların çözümünde konumlandırılan çalışmanın pandemiden etkilendiğine değinen bakanlar; adil, sürdürülebilir ve modern düzeyde bir uluslararası vergi sistemine ulaşma yönündeki iş birliğini sürdürme niyetinde olduklarını vurguladı. Aynı zamanda uluslararası düzeyde kabul görmüş olan vergi şeffaflığı standartlarının uygulanmasında kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşılayan bakanlar, gelişmekte olan ülkelere sürdürülebilir vergi geliri esasları sağlama yeteneklerini güçlendirmek için verdikleri sürekli desteği teyit etti.

Toplantıda banka harici finansal kuruluşlar sektörünün ne derece sağlam olduğu değerlendirmesi dahil olmak üzere Finansal İstikrar Kurulu’nun (FSB) Mart 2020’de piyasada yaşanan sıkıntılara ilişkin kapsamlı incelemesinin sabırsızlıkla beklendiği de dile getirildi. Bakanlar, pandeminin sınır ötesi ödeme düzenlemelerini daha hızlı, daha iyi, daha kolay ve şeffaf para transferleri için iyileştirme ihtiyacını yeniden ön plana çıkardığına dikkat çekti. Sınır ötesi ödemeleri iyileştirmek için bakanların onayladığı G20 yol haritası, zorlukları ele almak için pratik adımlar ve zaman dilimleri içeriyor.

FSB’nin büyük teknoloji şirketlerinin yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin finans alanına yönelik artan müdahalelerine ilişkin çalışmaları, aynı zamanda denetime tabi kurumlar ve düzenleyici kuruluşlarda denetim ve düzenleme teknolojilerinin kullanılması, toplantıya katılanlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Bakanlar büyük finansal kurumların yürüttüğü reformlarının getirdiği etkilerin FSB tarafından değerlendirilmesini dört gözle beklediklerini de dile getirdi.

Finansal kapsayıcılık için çalışma ve küresel ortaklık yapısı programı 2020 yol haritasının tamamlanmasını ve küresel ortaklık için güncellenmiş şartlara dair raporun da dahil olmasını memnuniyetle karşılayan bakanlar, bunun grubun çalışma programını iyileştirmek için nihai faaliyet olduğuna değindi.

Açıklamada aynı zamanda “Teknik yeniliklerin finansal sisteme ve bir bütün olarak ekonomiye sayısız fayda sağlama kabiliyetine rağmen, gelişmeleri yakından takip edip mevcut ve yeni risklere karşı uyanık kalıyoruz. Küresel istikrarlı para birimlerinin tedavülüne tüm yasal, düzenleyici ve gözetimle ilgili gereklilikler geçerli standartlara uygun bir şekilde ele alınana kadar izin verilmeyeceği hakkındaki görüşleri destekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlar, toplantıda, G20’nin kara para aklama, terörizm finansörlüğü ve sanal kaynaklarla bağlantılı silahlanmanın yayılması riskleriyle mücadelede süregelen mali çalışma programına olan ve siber direnci artırmaya yönelik devam eden çabalara olan desteklerini de ifade etti.

Şarkul Avsat