Kronik hastalıklar koronavirüs ölümlerini arttırıyor

İnsan sağlığı üzerine yapılan küresel bir araştırma, dünyanın yeni tip koronavirüs salgını sırasında ölüm oranlarında artışa neden olan kronik hastalıklar, kalıcı bulaşıcı hastalıklar ve halk sağlığı başarısızlıklarının büyük bir fırtınayla karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

Araştırma, koronavirüs salgınının obezite ve diyabet gibi kronik hastalıklarla devam etmesinin yanı sıra hava kirliliği ve çevresel tehlikelerin enfeksiyonlara bağlı ölümlerin sayısında artış kaydettiğini ortaya koydu.

Tıp dergisi The Lancet’te yayınlanan Küresel Hastalık Yükü adlı çalışma, dünya nüfusunun temel sağlık durumu ve koronavirüsün etkisini sağlamak adına 204 ülke ve bölgede 286 ölüm, 369 hastalık ve 87 risk faktörünü analiz etti.

Lancet tıp dergisi editörü Richard Horton konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Koronavirüs ciddi bir acil sağlık durumu” diyerek,  salgını küresel obezite, diyabet ve diğer kronik hastalıkların “bileşik salgını” olarak tanımladı.

Çalışma, dünyadaki elli yaş ve üzerindeki kişiler için en önemli morbidite nedenlerinin iskemik kalp hastalığı, felç ve diyabet olduğu sonucuna varmıştır. 10 ile 40 yaş arasındaki daha genç yaş gruplarında, trafik kazaları, HIV / AIDS, bel ağrısı ve depresif bozukluklar en yaygın olanları.

Ayrıca çalışma, önlenebilir risk faktörleri karşısında halk sağlığı başarısızlıkları ile birlikte kronik hastalıklardaki artışın, dünya nüfusunu koronavirüs gibi sağlık acil durumları karşısında zayıflattığını ortaya koydu.

Horton açıklamasında, dünyada milyonlarca kişinin muzdarip olduğu yüksek tansiyon, kan şekeri artışı, obezite ve yüksek kolesterol gibi kronik hastalıkların, bugüne kadar koronavirüs nedeniyle bir milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesinde önemli rol oynadığını vurguladı. Bu tarz belirtilere sağlıksız beslenme ve egzersiz eksikliğinin de neden olabileceğine dikkati çeken Horton, pandeminin azalmasının ardından her ülkedeki sağlık durumunu tanımlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Şarkul Avsat