Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Filistin-İsrail müzakerelerine geri dönmenin önemini vurguladı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Filistin ve İsrail arasındaki müzakerelere devam etmenin önemini vurguladı.

Prens Faysal, Prens Faysal, telekonferans yöntemiyle Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nde gerçekleştirdiği görüşmede Ortadoğu’daki barış çabalarının, Filistinlileri ve İsraillileri müzakere masasına geri getirmeye odaklı olması gerektiğini belirtti.

Bakan, kalıcı bir barış ve istikrar için önemli tek sonucun İsrail ve Filistinliler arasında varılacak bir anlaşma olduğunu vurguladı.

Açıklamasında İran’ın milisleri ve teröristleri destekleyerek bölgeyi istikrarsızlaştırmaya devam ettiğine dikkat çeken Suudi Bakan, “İran, Lübnan, Irak ve Yemen’deki terörist grupları, hücreleri ve silahlı milisleri açıkça destekliyor. Hatta Güney Amerika’ya ulaştı. Dünyanın neresinde sorun varsa onları bulacaksınız” ifadesini kullandı. İran rejiminin vekillerinin politikalarının Yemen’de siyasi ve insani krize yol açtığının altını çizdi.

Katar’ın güvenlik endişelerini ele alma taahhüdünün, bölgenin güvenliği ve istikrarının çıkarına olacağına dikkat çeken Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Doha’nın terörle mücadele çağrısı yapan dört ülkenin güvenlik kaygılarını gidermeye kararlı olması gerektiğini, bunun bölgenin güvenliği ve istikrarı için olumlu bir adım olacağını kaydetti.

Şarkul Avsat