Suudi Arabistan’ın gelecek vaat eden endüstrisi: Kimyasal madde endüstrisi

Kimyasal madde endüstrisi, Suudi Arabistan’ın ekonomisini çeşitlendirme programında oldukça önemli bir yere sahip. VİZYON 2030 reform paketi kapsamında bu alanın değerinin iki katına çıkarılması hedefleniyor.

Suudi Arabistan halihazırda çeşitli sektörlerde önemli bir endüstriyel büyümeye neden olacak bir dönüşüm programı başlattı. Bu program kapsamında kimyasal madde sektörü de önemli bir yerde bulunuyor.

Kimyasal madde sektöründe çalışan şirketler, ülkenin bu alanda yaptığı yatırımlara ve girişimlere güvenebilirler.

Kimyasal madde sektörü ile ilgili bazı rakamlar şöyle: 

  • 170 milyar Suudi Arabistan Riyali: 2016 senesinin kimyasal madde sektörü faaliyet gelirleri
  • Yüzde 5: 2016 yılının kimyasal üretim kapasitesinde yaşanan artış
  • 97,267 kt: Suudi Arabistan’ın 2017 yılı kimyasal üretim kapasitesi

Kimyasal madde değer önerisi

Suudi Arabistan güvenilir ve köklü bir kimyasal madde sektörüne sahip. Bu endüstri alanını büyütmek için çok kapsamlı yatırımlar yapıyor. Suudi Arabistan’ın küresel kimyasal madde pazarındaki payının yüzdesi gibi üretim kapasiteleri de artıyor. Ülke, şu anda birkaç önemli kimyasal ürünün küresel üretiminde lider konumunda yer alıyor. Suudi Arabistan, kimyasal madde alanında çalışan işletmelerin faaliyet göstermesi için en uygun maliyetli konumlardan biri olmanın avantajlarından yararlanıyor. Artan küresel talep ve ülkenin kimya endüstrisine yatırım yapma çalışmaları, bu sektörün 2030 yılına kadar iki katına çıkmasının hedeflenmesinin nedenlerinden bazılarını oluşturuyor.

Suudi Arabistan ayrıca, hammaddeye kolay erişim ve sürekli geliştirilen bir altyapı standardına sahip olmanın avantajlarından da faydalanıyor. Suudi Arabistan şirketleri ayrıca kapsamlı ve yerleşik bir lojistik ağına erişimin rahatlığıyla Afrika, Avrupa ve Asya’nın artan taleplerine karşılayan lider ülke konumunda.

Suudi Arabistan yerli kimsayal madde sektörü önemli bir büyümeye tanıklık edecek

Suudi Arabistan’ın kimyasal madde pazarı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük pazarı ve dünyadaki en büyük entegre kimya komplekslerden birine ev sahipliği yapıyor. 2016 yılında, bu sektöre yapılan yatırımlar diğer küresel pazarlardan yüzde 40 daha yüksekti, bu da üretim kapasitesinin yüzde 5 oranında büyümesine yardımcı oldu.

Suudi Arabistan şu anda dünyanın 5. büyük kimyasal üretim pazarına sahip ve toplam küresel üretimin yüzde 10’unu yaparak 2016 yılında 170 milyar Suudi Arabistan Riyali işletme geliri elde etti. Suudi Arabistan Krallığı aynı zamanda Etilen, Glikol, Polietilen ve Metil tert-butil Eter (MYBE) dahil olmak üzere birçok önemli ürünün küresel üretiminde lider konumunda. Ayrıca Suudi Arabistan, Etilen üretimi için dünyadaki en uygun maliyetli yerlerden biridir ve Krallığın toplam küresel üretimden yüzde 10’luk bir pay almasına yardımcı oluyor.

Kimyasal madde sektöründe basit, orta ve özel ürünlerine taleplerin artması nedeniyle, şuan ki hacmin 2030 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor. Ayrıca, Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı (MoEIM) tarafından yönetilen endüstriyel büyüme ve Suudi Arabistan ekonomisinin çeşitlendirilmesi, bu pazarı ileriye taşıyan temel etkenler arasında yer alıyor.

Maliyet avantajları, hammaddelere ve altyapıya kolay erişim

Suudi Arabistan’daki kimyasal madde alanında çalışan şirketler, rekabet avantajları, hammaddelere kolay erişim ve gelişmiş bir altyapıdan yararlanarak endüstri dostu bir ortamda faaliyet gösteriyor.

Düşük hammadde fiyatları, düşük hizmet giderleri ve gümrük vergisi muafiyetleri nedeniyle kimya alanının maliyetleri oldukça uygun. Suudi Arabistan, Avrupa ve ABD’deki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Nafta için yüzde 10 maliyet avantajına sahiptir. Elektrik fiyatları küresel ortalamanın neredeyse yüzde 50 altında.

Suudi Arabistan ayrıca, dünyanın petrol rezervlerinin yüzde 25’inden fazlasına ev sahipliği yapan çok sayıda hammaddeye de güvenli erişime sahip. Bu erişim, kimyasallar için SABIC ve enerji için Saudi Aramco gibi önemli üreticilerin varlığıyla da tamamlanmaktadır.

İlgili uluslararası pazarlara kolay erişim sağlayan güvenilir lojistik ağ

Suudi Arabistan, kimyasal ürünlere yüksek talebin olduğu çeşitli pazarların kavşak noktasında, stratejik bir konumda yer alıyor. Asya pazarının büyüklüğü şu anda yılda 6,75 trilyon Suudi Arabistan Riyali (1,8 trilyon Doları) ve yıllık yüzde 8 oranında büyümesi bekleniyor. Avrupa talebi şu anda 2,8 trilyon Suudi Arabistan Riyali (yılda 750 milyar Doları) seviyesinde ve yılda yüzde 4 oranında artması bekleniyor. Afrika’da ise pazar büyüklüğü 187,5 milyar Suudi Arabistan Riyali (50 milyar dolar) değerindedir ve ayrıca yıllık yüzde 4 artması bekleniyor.

Suudi şirketleri, Ortadoğu bölgesindeki en büyük deniz ticaret ağı ve dünyanın en hızlı büyüyen limanına sahip kapsamlı ve yerleşik bir lojistik ağına kolaylıkla erişebiliyorlar: KAEC’de (Kral Abdullah Ekonomik Şehri) bulunan Kral Abdullah Limanı. Ayrıca, reformların modernizasyonu ve Kamu Yatırım Fonu yardımıyla ülkenin lojistik ağı VİZYON 2030 reform programı hedefleri doğrultusunda ilerliyor. Suudi Arabistan’ın kimyasal madde sektöründeki ihracatı, petrol dışı ihracatın yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor.

Gelişmiş ekosistem

Suudi Arabistan, Ortadoğu’nun en büyük sanayi şehri olan Jubail şehrinde kimyasal madde sektörü için güvenilir bir ekosistem kurdu. Jubail ve Yenbu Kraliyet Komisyonu, çeşitli girişimler yoluyla ülkenin kimyasal madde sektörünü desteklemekten sorumlu kurumlar arasında yer alıyor. Bu kurumlar, sektör gelişmesini sağlamak için 40’tan fazla ülkeden Suudi Arabistan’a yetenekli kişileri çekmekte yer alıyor. Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) ve teknolojik yenilikler de Komisyon’un gündeminde üst sıralarda yer alıyor. Saudi Aramco, kısa süre önce Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde son teknoloji ürünü bir araştırma merkezi kurdu.

Komisyon ayrıca atık yönetimi gibi hizmetlerin desteklenmesinden sorumludur ve yalnızca Jubail şehrinde 50’den fazla farklı şirketle ortaklık anlaşmaları yapıldı.

Invest Saudi