‘Remdesivir’ isimli ilaç

WHO: Remdesivir koronavirüs ölümlerini azaltmadı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan klinik bir araştırmada, ABD merkezli Gilead Sciences şirketi tarafından üretilen Remdesivir ilacının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının hastanede kalış süreleri veya hayatta kalma şansları üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı sonucuna varıldı.

Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilk ilaçlardan biri olan antiviral ilaç, son zamanlarda ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlardan biriydi.

Reuters’a göre WHO tarafından yapılan çalışmada, 30’dan fazla ülkede 11 bin 266 yetişkin hastada remdesivir, hidroksiklorokin, lopinavir-ritonavir karışımı ve interferon dahil olmak üzere dört potansiyel ilacın etkileri değerlendirildi.

WHO tarafından dün yapılan açıklamada, çalışmanın ilaçların Kovid-19 hastalarının arasında ölüm veya hastanede tedavi süresi üzerinde çok az etkiye sahip olduğu veya hiç etkisi olmadığını gösterdiği ifade edildi.

Gilead tarafından yürütülen Remdesivir çalışmasına göre ise bin 62 hastadan oluşan bir çalışmada plasebo alan hastalara kıyasla söz konusu ilaçla tedavinin iyileşme süresini beş gün kısalttığını gösterdi.

Şirket tarafından Reuters’a yapılan açıklamada, “WHO verileri çelişkili görünürken, dergilerde yayınlanan birçok randomize ve kontrollü çalışmadan elde edilen ve Remdesivir’in yararını doğrulayan daha güçlü kanıtlar var” dedi.

Remdesivir, 1 Mayıs’ta ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Remdesivir’in acil durumlar için kullanılmasını 1 Mayıs’ta onayladı. Bunun ardından birkaç ülke de ilacın kullanımına izin verdi.

Şarkul Avsat