Şeyh Abdullah bin Zayid kendine koronavirüs aşısı yaptırdı.

BAE Dışişleri Bakanı koronavirüse karşı geliştirilen aşıyı denedi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, Çinli bir şirket tarafından salgınla mücadelenin ön hattında çalışanlar için geliştirilen ve BAE tarafından acil durumlar için kullanımı onaylanan aşının onay almasından bir ay sonra koronavirüse karşı geliştirilmiş aşıyı yaptırdı.

Nahyan, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabı üzerinden paylaştığı ve yanında bir sağlık çalışanının göründüğü fotoğrafın altına “Koronavirüse karşı aşı olmak normal hayata dönme yolumuzdur. Aşı işlemi tamam” notunu düştü. Bakan, daha sonraki paylaşımında aşının üreticisi olan firmasının ismini verdi.

BAE Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz ay yaklaşık 31 bin kişinin aşı denemelerine katılmak için gönüllü olduğunu ve şu ana kadar herhangi bir ciddi yan etkinin görülmediğini bildirdi.

BAE, birkaç ülkeyle birlikte yeni tip koronavirüse karşı yürütülen aşı geliştirme çalışmalarına katılıyor. Birkaç gün önce yapılan açıklamada ülkede adenovirüs bazlı bir aşının klinik denemelerinin üçüncü aşamasına başlanacağı duyuruldu. Ayrıca BAE, Rusya ve diğer ülkelerden gönüllülerin katıldığı klinik denemelerin sonuçlarının ortak bir havuzda toplanacağı bilgisi paylaşıldı.

Şu ana kadar 100 binden fazla koronavirüs vakası kaydedilen BAE’den yapılan açıklamalar ilk sonuçların önümüzdeki kasım sonundan önce duyurulacağı yönünde.

Şarkul Avsat