Dünya çapında koranavirüs vakaları artarken, kısıtlamalar yeniden geliyor

Tüm dünyada koronavirüs vakalarına dair toplanan veriler, dünya çapında toplam vaka sayısının 40 milyonu geçtiğini gösterdi. ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi web sitesinde yer alan son verilere göre dünyadaki toplam vaka sayısı 40 milyona ulaşırken, iyileşenlerin sayısı ise 27 milyonu aştı. Kovid-19 kaynaklı ölümler ise 1 milyon 110 bine ulaştı.

ABD, vaka sayısı bakımından dünya çapında ilk sırada yer alırken, onu Hindistan, Brezilya, Rusya, Arjantin, Kolombiya, İspanya, Fransa, Peru, Meksika, Birleşik Krallık, Güney Afrika, İran, Şili ve Irak izledi. Aynı zamanda ABD, Kovid-19 kaynaklı ölümlerde de başı çekerken, ardından Brezilya, Hindistan, Meksika, İngiltere, İtalya, İspanya, Peru ve Fransa geliyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC), hastalıkla mücadele ile ilgilenen Avrupalı ​​yetkililerden aktardıkları bilgilere göre şu ana kadar Kovid-19 kaynaklı 200 binden fazla ölüm Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerde ve birliğe en yakın ülkelerde kaydedildi. Dün (Pazar) ECDC tarafından yayınlanan son istatistikler, yaklaşık 4,8 milyon koronavirüs vakası ve 200 bin 587 ölümün kaydedildiğini gösterdi. Ölümlerin çoğu İngiltere’de tespit edilirken (43 binden fazla), onu İtalya, İspanya ve Fransa izledi. İstatistikler Avrupa Ekonomik Alanı’nı (EEA) kapsıyor ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Avrupa bölgesi istatistiklerine göre yaklaşık 53 ülke yer alıyor.

Virüs vücutta 9 saat kalabiliyor

Öte yandan Japon araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, Kovid-19’un vücut üzerinde 9 saat kalabileceğini ortaya koydu. Söz konusu araştırma, Kovid-19 salgınıyla mücadele etmek için sık sık el yıkama zorunluluğunu vurgulayan bir keşif olarak değerlendirildi. “Klinik Bulaşıcı Hastalıklar (Clinical Infectious Diseases)” adlı tıp dergisinde bu ay yayınlanan çalışmada, influenzaya neden olan mikropların, Kovid-19 virüsünün uzun süresine kıyasla insan cildinde yaklaşık 1,8 saat yaşayabildiği belirtildi.

Çalışmada, “SARS-Cove-2’nin insan cildinde 9 saat hayatta kalmasının, pandemiyi hızlandıran influenza virüsüne kıyasla temas bulaşma riskini artırabileceği” belirtildi. Araştırma ekibi, ölümlerinden yaklaşık bir gün sonra otopsi örneklerinden toplanan deri örneklerini test etti. Çalışmada el dezenfektanlarında kullanılan “etanol” kullanılarak hem koronavirüs hem de influenza virüsünün 15 saniye içinde etkisiz hale geldiği gözlemlendi. Çalışma, “SARS-Cove-2’nin ciltte daha uzun süre hayatta kalmasının bulaşma riskini artırdığını, ancak el hijyeninin bu riski azaltabileceğini” ortaya koydu. Ayrıca çalışma, geçen yılın sonlarında Çin’de ortaya çıkmasından bu yana yaklaşık 40 milyon insanı enfekte eden ve dünya çapında bir milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüsün bulaşmasını sınırlamak için WHO’nun düzenli ve kapsamlı bir şekilde el yıkamaya dair önerilerini destekledi.

Avrupa’daki önlemler

Diğer taraftan, salgının ikinci dalgasını kontrol etmeye yönelik yoğun çabaların bir parçası olarak Avrupa’da Cumartesi günü sıkı önlemler alındı. Bunların en önemlileri Londra’da toplanmaların önlenmesi, Fransa’daki sokağa çıkma yasağı ve Polonya’daki okulların kapatılması oldu. Bu kararlar, Avrupa kıtasındaki vakalarda bir haftada görülen artışın (bir önceki haftaya göre yüzde 44) hemen ardından geldi. Ayrıca, AFP haber ajansının sayımına göre Latin Amerika, Ortadoğu ve Asya, Kovid-19 vakalarında azalma kaydetti.

WHO, Avrupa’daki durumun “büyük endişe” yarattığını bildirdi.

Resmi rakamlara göre Fransa Cumartesi günü rekor sayıda koronavirüs vakası kaydetti. Ayrıca ülkedeki acil bakım bölümlerinde hasta sayısı artmaya devam ediyor. Fransa, 33 bin 300’den fazla ölüm ve 834 bin 770 vaka ile Avrupa’nın salgından en çok etkilenen ülkeleri arasında yer aldı. Paris ve banliyöleri de dahil olmak üzere bir dizi büyük Fransız kentinin sakinleri (toplamda 20 milyon kişi) Cumartesi gününden bu yana en az dört hafta süreyle 21.00-06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağına maruz kaldı. Paris’in yanı sıra Lyon, Lille, Toulouse, Montpellier, Saint-Etienne, Aix-Marseille, Rouen ve Grenoble sokağa çıkma yasağından etkilenen büyük şehirler listesinde yer aldı. Ancak yasağın uygulandığı daha küçük şehirler de var.

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinin yer aldığı Birleşik Krallık’ta yetkililer, koronavirüs kısıtlamalarını sıkılaştırdı. İngiltere hükümeti, hem açık hem de kapalı alanlarda en fazla altı kişinin toplanmasına ve akşam 22.00’dan itibaren barların kapatılmasına karar vermişti. Ancak cumartesiden bu yana nüfusun yarısı daha katı kısıtlamalara tabi tutuldu. Yaklaşık 11 milyon kişiyi bulan Londra ve diğer bazı bölgelerde, aileler ve arkadaşlar arasında kapalı mekanda toplantılar yasaklanırken, Lancashire ve Liverpool yüksek riskli bölgeler ilan edildi. Bu bölgelerde içeride ve dışarıda aileler arasında toplanmalar yasaklanırken, yemek servisi yapmayan barların kapatılmasına karar verildi.

Şarkul Avsat