Suudi Arabistan’ın gelişen sektörleri: Sanayi ve İmalat 1

 

Suudi Arabistan, VİZYON 2030 reform programında başarıya ulaşmak için büyümeye ve ekonomisini çeşitlendirmeye devam ediyor. Özellikle sanayi ve imalat sektörleri bu çeşitliliği sağlamaya çalışıyor. Sanayi ve imalat endüstrisinin gelişimi ve büyümesi, endüstriyel şehirler, iyi gelişmiş altyapı, yüksek kaliteli hizmet kaynakları ve iyi kurulmuş bir lojistik ağdan oluşan geniş bir ekosistem tarafından daha kolay bir hale geliyor.

Suudi Arabistan’ın sanayi ve imalat alanında yaptığı bazı yatırım rakamları:

  • Yüzde 6: Suudi Arabistan’ın yiyecek ve içecek (F&B) sektörünün önümüzdeki birkaç sene içinde büyümesi hedeflenen oran
  • Yüzde 60: Toplam KİK bölgesi pazar tüketiminin Suudi Arabistan pazar payındaki etkisi
  • 1,3 trilyon dolar ve yıllık yüzde 12’lik büyümeà küresel Helal pazarının kapasitesi ve büyüme hedefi
  • 6 milyar dolar: Suudi Arabistan Krallığının helal market hacmi
  • Yüzde 80:Toplam Suudi talebindeki ithalat payı

Sanayi ve İmalat Değer Önerisi

  1. Gıda işleme

Suudi Arabistan Krallığı’ndaki gıda işleme endüstrisi, önümüzdeki yıllarda önemli bir hızda büyüyecek şekilde kurulmuş ve iyi planlanmıştır. Suudi gıda ürünlerine yönelik yurt içi, bölgesel ve uluslararası talep her geçen yıl artmakta, deniz ürünleri, hurma ve helal gıdalar, bu talebin başını çekiyor. Suudi Arabistan, Mekke ve Medine Helal gıda ürünleriyle ünlü.  Ülke, 4,9 trilyon Suudi Arabistan riyali küresel Helal Pazar endüstrisini kendi lehine çevirme potansiyeline elinde bulunduruyor. Bu sektör aynı zamanda, genişleyen pazarın yüksek standartlarını ve artan taleplerini karşılamaya hazır, iyi gelişmiş bir ekosistemden de yararlanıyor.

Büyüme, artan nüfus, Hac ve Umre ziyaretçilerinin sayısındaki artış tarafından yönlendiriliyor. Suudi gıda endüstrisi, 2016 yılında GSYH’nin yüzde 12’sini oluşturdu ve ülkenin lider sektörü olarak yerini kanıtladı. 2015 yılında ithalat 41,25 milyar Suudi Arabistan Riyalini geçti ve bu da Suudi F&B (yiyecek ve içecek) üreticilerinin süt, et ve meyve ürünlerine yönelik yerel talebe hizmet etmeleri için önemli ithal ikame fırsatları olasılığını artırıyor. Ayrıca, Suudi Arabistan’daki F&B şirketleri, KİK ve MENA bölgelerindeki 3,75 milyar Suudi Arabistan Riyali değerindeki süt ürünleri ihracat pazarı gibi büyüyen ve yetersiz tedarik edilen pazarlara kolay erişime sahip.

Helal gıda üretiminde Mekke / Medine’de özgünlük avantajı

Suudi Arabistan, İslam’ın ana vatanı ve iki kutsal şehir Mekke ve Medine’ye ev sahipliği yapıyor. Bu da  onu küresel Helal gıda pazarında liderlik koltuğunda oturmasına olanak tanıyor. Suudi Arabistan,  katı Helal gıda standartlarını uygulayarak bu pazar için optimum kalite ve orijinalliği garanti eder. Küresel helal gıda pazarının büyüklüğü şu anda 4.9 trilyon Suudi Arabistan Riyali civarında ve yılda yaklaşık  yüzde 12 oranında büyümesi bekleniyor. Arabistan merkezli üreticiler,  “Made in Makkah/ Medine (Mekke/Medine Malı)” özgünlük avantajını ortaya koyuyor.

Suudi Arabistan Helal pazarı, Hac ve Umre ziyaretçi sayısında 2030 yılında kadar önemli artışlar yaşanacağı ve bu nedenle de helal gıda pazarının da  önemli ölçüde büyüyeceği tahmin ediliyor.

Büyük ihracat potansiyeline sahip hurma ve gelişen balıkçılık

Suudi Arabistan, hurma ve balıkçılık alanlarında doğal bir zenginliğe sahip. Bu nedenle de hurma ve balıkçılık konularında doğal bir pazar olarak karşımıza çıkıyor.

  • Hurma

Suudi Arabistan, hurma konusunda rakiplerini geride bırakan çok sayıda avantaja sahip. Krallığın besin açısından zengin toprakları, Ajwa Medine ve Mabroum Sukari hurmalarının yetişmelerini sağlıyor. Bu da ülkenin kaliteli ve lezzetli hurma çeşitleri üretmesine yol açıyor.

Dünyadaki yıllık hurma hasadının 6 milyon tonun üzerinde olduğu tahmin edilmektedir ve Suudi Arabistan yılda 1,1 milyon tondan fazla üretim yapmaktadır. Bu, Suudi Arabistan’ı yüzde 18 pazar payı ile ilk 3 küresel hurma üreticisi arasına yerleştiriyor. Krallığın 25 metreden uzun hurma ağaçları, 157 bin hektar ulusal araziyi kapsıyor ve 300’den fazla hurmanın yetişmesine neden oluyor. Küresel talebin de hız kazandığı bir dönemde üretim oranları istikrarlı bir şekilde artıyor.

  • Balıkçılık

Suudi Arabistan, su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisinin gelişme konusunda kararlı ve dünyada ulusal düzeyde En İyi Su Ürünleri Yetiştiriciliği Uygulamaları (BAP) sertifikasına sahip ilk ülke olma yolunda ilerliyor. 2016 yılında 38 bin ton olan kültür balıkçılığı yoluyla balık üretimini 2030 yılında 530 bin tona çıkarmak gibi iddialı hedeflere sahip. Suudi Arabistan, bu artışı sağlamak için özel sektörden destek aramayı ve altyapı, Ar-Ge ve pazarlama desteğine 1,3 milyar Suudi Arabistan Riyali  yatırım yapmayı hedefliyor.

Deniz ürünlerine olan talebin büyük çoğunluğunu karides, uskumru ve yengeç oluşturuyor. Suudi Arabistan sakinleri deniz ürünlerine rağbet gösteriyor. İç tüketimin 2030 yılına kadar yılda yüzde 8 artması bekleniyor, bu da 310 tondan 865 tona önemli bir artış anlamına geliyor. Bu artışlar nedeniyle balıkçılık sektörünün sürdürülebilir bir sisteme oturtulması gerekiyor.

Kızıldeniz ve Basra Körfezi’nin balıkçılık açısından zengin suları, yüksek kaliteli deniz ürünleri ihraç etmek için balıkçılık pazarını çok çeşitli fırsatlar bekliyor. Suudi Arabistan’ın suları 5 milyon ton balık kapasitesine sahip. Suudi Arabistan, AB’nin onaylı bir deniz ürünleri ihracatçısı ve büyük üretim kapasitesini artırma ve ihracat pazarının artan taleplerini kullanma potansiyeline sahip.

Gelişmiş ekosistem

Suudi Arabistan, en son teknoloji ve son derece gelişmiş paketleme, depolama ve dağıtım ağlarından yararlanan yerleşik bir F&B endüstrisine sahip. Sektör ayrıca, sayıları artmaya devam eden 100 binden fazla çalışanıyla kendi bünyesinde yetiştirdiği zengin yetenek havuzuyla da tanınmaktadır. Soğuk zincir tesisleri gelişmiş ve kapsamlıdır, soğuk depolama gerektiren artan bir mal tedarikini gerçekleştirmektedir.

Nakliye, depolama ve 3PL segmentlerine yanı sıra soğuk zincir lojistik segmenti de son yıllarda önemli bir büyüme kaydetti. 2010’daki 2,9 milyar Suudi Arabistan Riyali’nden 2015’te 3,56 milyar Suudi Arabistan Riyali gibi bir değerde büyüdü. Sektörün, yüzde 4 CAGR ile 2020’de 6,1 milyar Suudi Arabistan Riyali’ne  ulaşması bekleniyor.

Bu gelişmeler, ilaç endüstrisinin aktifliğine ve taze / işlenmiş meyveler, sebzeler, et ve süt ürünlerine yönelik artan talebe bağlanabilir. Suudi Arabistan Almarai, 22 binden fazla çalışanıyla dünyanın en büyük entegre süt ürünleri şirketidir ve Forbes Magazine tarafından küresel olarak yenilikçi bir işletme olarak listelendi. Al-Rabie, gelişen bir ihracat pazarına sahip MENA’da önemli bir meyve suyu üreticisidir.

2. Yapı malzemeleri

Suudi Arabistan Krallığının inşaat sektörü, ülkede gerçekleşen çok sayıda geliştirme projesi nedeniyle bazı sorunlar yaşıyor. Bu, inşaat taleplerini karşılamak için inşaat malzemelerine yönelik acil ve artan bir ihtiyacı tetikleyerek, rekor kıran çimento, seramik, taş ve cam tüketim oranlarına yol açıyor.

Günümüzde inşaat malzemelerinin çoğu ithal edilirken, Suudi Arabistan, ithalatı yerel olarak üretilen ürünlerle ikame etme potansiyelinden yararlanmaya çalışmaları yapıyor. Suudi Arabistan Krallığı inşaat malzemeleri sektörüne hizmet vermek için girişimlerde bulunan işletmeler, büyüyen KİK pazarlarına ihracat potansiyelinden yararlanmayı dört gözle bekliyorlar.

Yapı malzemelerinde artan taleple büyüyen pazar

Suudi Arabistan’ın, öncelikle inşaat sektörünün dinamikleri tarafından yönlendirilen inşaat malzemeleri için artan bir talebi var. Son beş yıldaki toplam harcama 1,12 trilyon Suudi Arabistan Riyalini aştı ve 2017’de bu alanda yapılan harcama 270 milyar Suudi Arabistan Riyali oldu.

Suudi Arabistan’ın titizlikle yürüttüğü inşaat programları, Suudi Arabistan’ı bölgedeki inşaat malzemelerinin önde gelen tüketicisi yapıyor. Tek başına çimento pazarı 2016’da 53 milyon ton ve toplam dünya tüketiminin yüzde 1,5’ini oluşturarak 30 milyar Suudi Arabistan Riyaline ulaştı. Suudi Arabistan’ın önemli seramik pazarı bulunuyor. Krallığın taş pazarının değeri 3,75 milyar Suudi Arabistan Riyaliyken, cam pazarının büyüklüğü 1,875 milyar Suudi Arabistan riyali değerindedir.

Ayrıca, pazarın yıllık yüzde 7 oranında büyüyerek 2030 yılına kadar 700 milyar Suudi Arabistan riyali değerine ulaşması bekleniyor. NEOM şehri, Kızıldeniz projesi ve VİZYON 2030’un önümüzdeki beş yıl içinde bir milyon yeni konut birimi inşa etme hedefi listenin başında yer aldığı için büyük ölçekli projeler, yapı malzemesi endüstrisindeki talep artışının en büyük etkenlerden biridir.

İnşaat Malzemesi ithalatının görülmeyen potansiyeli

Suudi Arabistan şu anda büyük ölçekli inşaat programını tatmin etmek için büyük miktarlarda inşaat malzemesi ithal ediyor. Krallık’ın ithalata büyük ölçüde bağımlı olmasına rağmen, geniş bir inşaat malzemesi yelpazesi için önemli ölçüde ithal ikamesi potansiyeli mevcuttur.

Örneğin, 2016’da mermer, yerel talebin yüzde 90’lık bir ithalat payını oluşturdu ve toplam harcama 1,2 milyar Suudi Arabistan riyaline ulaştı. Suudi Arabistan’da mermer yatakları bol olmakla birlikte, doğal taş çoğunlukla yerel kaynakların yetersizliğinden dolayı ithal edilmektedir.

Talebin sürekli artması ile Suudi Arabistan, yerel kaynaklarının kullanılmayan potansiyelini serbest bırakmaya hazırlanıyor ve bu süreci kolaylaştırmakla ilgilenen başarılı yatırımcıların önerilerini memnuniyetle karşılıyor.

Büyüyen komşu pazarlara önemli ihracat potansiyeli

2017’de KİK inşaat pazarı 600 milyar Suudi Arabistan riyaline ulaştı. Önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 10 oranında büyümesi bekleniyor. Stratejik konumu, komşu ülkelere yakınlığı ve birinci sınıf altyapısı ile Suudi Arabistan’daki şirketler büyüyen KİK inşaat pazarına girme fırsatına sahip.

2016 yılında Suudi Arabistan işletmeleri, KİK içinde 262 milyon Suudi Arabistan riyali değerinde seramik ve 500 milyon Suudi Arabistan riyali değerinde cam ihraç etti.

Krallık, yerli inşaat malzemesi kaynaklarının kullanılmayan potansiyelini kullanmaya başladığında, komşu pazarlardan gelen artan talebi karşılamak için önemli bir ihracat potansiyeline sahip olacak.

Sektör için sağlam bir ekosistem

Suudi Arabistan inşaat malzemesi sektörü, kapsamlı bir ulaşım ağı, sağlam bir finansman sistemi, yenilikçi Ar-Ge ekipleri ve güçlü bir yetenek havuzundan oluşan gelişmiş bir ekosistemden yararlanıyor. Krallık’ın limanları ve yolları oldukça iyi bir şekilde yeni sisteme uygun olarak yapıldı ve önemli iyileştirme programlarına tabi. Bu da yapı malzemelerinin Suudi Arabistan içinde ve bölgesel pazarlarda sorunsuz bir şekilde taşınmasına olanak tanıyor. Finansman açısından, çimento üretim tesisleri inşa etmek isteyen yatırımcılar, 20 yıla varan geri ödeme planları ile halihazırda yüzde 75’e varan geri ödeme planlı kredilere erişebiliyor. Ar-Ge ve yenilik açısından, Suudi Arabistan’ın önde gelen üniversiteleri, KSU’daki Beton Araştırma ve Test Mükemmeliyet Merkezi ve KFUPM’deki Mühendislik Araştırma Merkezi gibi yapı malzemelerine odaklanan güçlü araştırma merkezleri kurdu. Ayrıca, bazı özel sektör şirketleri de sektörün gelişimini desteklemek için çeşitli araştırma merkezleri kurdular.

 

Invest Saudi