Husiler, “Mevlid Kandili” bahanesiyle esnaftan haraç alıyor

Yemen’deki Husi milisleri, Sana’da ve işgal altındaki diğer bölgelerde, tüccarlar ve iş insanları üzerindeki maddi baskılarını artırarak ve halkı, Hz. Peygamber’in varisi olduğu iddiasıyla Abdulmelik el-Husi’yi ve grubu yüceltmek için kutlamalar düzenlemeye zorlayarak “Mevlid Kandili”ni karşıladı.  

Sana’daki kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, grubun zorunlu para toplama kampanyasıyla, liderleri tarafından düzenlenen kutlamalara harcamak ve dini kutlamalar bahanesiyle savaşlarını finanse etmek için bir hafta içinde 300 milyon riyal (yaklaşık 500 bin dolar) topladığını belirtti.

Yemenliler, yüzyıllardır siyasetten uzak manevi bir atmosferde camilerde zikir ve sohbet meclisleri kurarak bu manevi günü kutlamaya alışmışlardı. Ancak darbeci grubun hükümeti devirmesinden bu yana Husi milisleri, dini olayları para ve savaşçı toplama aracına dönüştürmekle birlikte, Yemen toplumunun kültürüne yabancı olan tüm İran ritüellerini de topluma yerleştirmeye çalışıyor.

Söz konusu kaynaklar, milislerin şirket, kurum, okul, hastane, restoran ve banka sahiplerine, grubu yücelten pankartlar asmaları, dükkan ve evlerin önündeki sokakları yeşil kumaşlar ve yeşil ışıklarla süslemesi için baskı yaptığını belirtti.

Ayrıca kaynaklar, Husi grubunun şirketlere, mağazalara, bankalara, hastanelere, döviz bürolarına, özel okullara, devlet kurumlarına ve halka açık parklara kutlamalara uymalarını gerektiren katı yönergelerin olduğu emirler dağıttığını ve bunları uygulamayan herkesi ceza ve para cezalarıyla tehdit ettiğini ifade etti.

Grup, başkentin duvarlarının çoğunu ve kamu ve özel kurumlarını yeşile boyarken, Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, dün milislerin kontrolündeki alanlarda kutlama ve toplanmanın önemini vurgulayan bir vaazla göründü.

Şarku’l Avsat’a konuşan bazı vatandaşlar ve tüccarlar, milislerin vergiler, zekat, ‘savaş çabası’ olarak niteledikleri eylemi desteklemek ve “Mevlid Kandili” kutlamaları dahil olmak üzere kendilerinden zorla para topladıklarını ve bunun bir sonucu olarak Husilerin büyük mali kayıplara neden olduklarını belirtti.

Kendilerinin ve milyonlarca vatandaşın şiddetli yoksulluktan muzdarip olduğunu vurgulayan kaynaklar, Husi baskı mekanizmasının her türlü araç sahiplerini silah zoruyla ve gözdağı vererek araçlarını yeşile ve beyaza boyamaya zorlama noktasına geldiğine dikkati çektiler. Ayrıca grubun, bu olayı kullanma ve ondan kar sağlama amacıyla, vatandaşların araçlarını süslemesi için çok sayıda takipçisini istihdam ettiğini ve tek bir arabayı yeşil ve beyaz boyayla süslemenin 10 dolara mal olduğunu belirttiler.

Sana’da bir taksi şoförü olan ve sadece ismini açıklayan Ammar, Sana sokaklarına yayılan Husi kontrol noktalarında her gün maruz kaldığı baskılardan şikayet ederken, grup üyeleri tarafından arabasını yeşile boyamadığı için kötü muameleye maruz kaldığından bahsetti.

Taksi şoförü Ammar, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Aylar önce Sana’daki özel bir şirketteki işimden, gelirlerdeki düşüş ve buna yönelik devam eden keyfi Husi politikaları nedeniyle kovuldum. Çocuklarımın geçimini sağlamak için taksi şoförlüğüne başladım. Bugün, tüm bunlara rağmen sırf politik olarak istismar edebilecekleri bir faaliyet nedeniyle arabamı boyamamı ve süslemek için ürün satın almamı istiyorlar.”

Grubun liderleri, “Mevlid Kandili’ni kutlamak için hazırlıklar” olarak nitelendirdikleri durumu görüşmek üzere bu ayın başlarında Sana’da bir toplantı düzenlediler. Sana’daki gruba yakın kaynaklar Husilerin, görevi vergi ücretlerini toplamak olan “mali tahsilat” komiteleri oluşturmanın yanı sıra, etkinliğe hazırlanmak ve kutlamalar için başkent, valilikler, müdürlükler ve ofis düzeylerinde merkezi, denetleme ve yan komiteler oluşturduklarını kaydetti.

Kaynaklar, grubun bu yılki kutlamaları için kontrolündeki  şehirlerde, ilçelerde, köylerde ve kamu ve özel kuruluşlarda yaklaşık 10 bin kutlama etkinliği kurulması için 55 milyar riyallik bir mali bütçe (dolar yaklaşık 600 riyal) ayırdığını belirtti. Kaynaklara göre, grubun Yemen toplumunu etkisi altına almak ve kendi tarafına çekmek için yürüttüğü bu faaliyetler arasında halka açık etkinlikler, konferanslar, seminerler, şiir akşamları, festivaller, toplantılar, atölyeler ve diğer etkinlikler yer alıyor.

Bunun yanı sıra kaynaklar, Husilerin düzenlediği toplantıda, Husilerin kontrolündeki başkentte kadınları ve genç kızları hedef alan 600’den fazla çeşitli aktivitenin düzenlenmesinin yanı sıra, yaklaşık 400 aktivite yoluyla okul öğrencilerini Husi fikirlerini benimsemeye ve ardından onları savaş cephelerine katılmaları için harekete geçirmeye teşvik etmeye karar verdiklerini belirtti.

İran destekli milisler geçtiğimiz günlerde vatandaşlara, şirketlere ve çeşitli dükkan sahiplerine savaş çabalarını desteklemek ve Mevlid Kandili’ni kutlamak için yardım ve destek adı altında ağır vergiler uyguladılar.

Grup, yeni mali harçların ödenmesini talep etmek için yaklaşık bir hafta önce başkentin farklı bölgelerindeki bir dizi market, mağaza ve sokak satıcısını etkileyen bir saha soruşturması yaptı. Daha önce yerel kaynaklar, Husi milislerinin kampanyaları aracılığıyla başkent içinde hedeflenen bölgelerdeki her bir ticari mağazayı, satışlarına bağlı olarak 5 bin riyalden 50 bin riyale kadar ödeme yapmaya zorladıklarını bildirdi.

Kaynakların doğruladığı bilgiye göre Husi milisleri, kampanyanın ilk üç günü boyunca emirlerine uymayı reddeden ve kendilerine dayatılan ücreti ödemeyen bir dizi satıcı ve tüccarı tutukladı.

 

Şarku’l Avsat