Sudan Merkez Bankası- (SUNA)

Sudan ile ABD, 1998’deki saldırıda hayatını kaybeden ABD’lilere tazminat ödenmesi konusunda anlaştı

Sudan Merkez Bankası Başkanı Muhammed el-Fatih Zeyn el-Abidin, 1998’de Kenya ve Tanzanya’daki saldırının ABD’li kurbanları ve aileleri için kararlaştırılan tazminat konusunda anlaşıldığını bildirdi.

Reuters’a göre Sudan’ın ABD’li saldırı kurbanlarına ve ailelerine ödeyeceği 335 milyon dolar tazminat, ülkenin isminin teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılması için ABD ile yapılan anlaşmanın bir parçası.

ABD Başkanı Donald Trump, dün akşam Twitter hesabından bir açıklamaya yaparak, 1998 yılında Kenya ve Tanzanya’daki ABD büyükelçiliklerine yapılan saldırılarda hayatını kaybeden ABD’lilerin ailelerine tazminat ödenmesi konusunda Sudan ile anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Trump konuya dair, uzun bir bekleyişten sonra gelen bu adımın tüm ABD halkı için ‘adalet’, Sudan içinse büyük bir adım olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı ayrıca tazminat olayı gerçekleştiğinde, Sudan’ı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkaracağını da vurguladı.

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk ise bu sabah devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, “Bu karar Sudan’ı borç ertelemesi için uygun hale getiriyor. Bugün 60 milyar dolardan fazla borcumuz var. Bu kararla muafiyetin önü açılıyor” dedi.

Başbakan, söz konusu kararın, yaptırımlar nedeniyle 20 yıldan fazla bir süredir mahrum kaldıkları uluslararası ve bölgesel yatırımların kapısını açmaya ve teknolojiden yararlanmalarına yardımcı olacağını dile getirdi.

Hamduk, ayrıca Trump’a atıfta bulunarak “Kongre’ye resmi bildirimini dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

1993 yılından beri ABD’nin teröre destek veren ülkeler listesine dahil edilen ve bu kapsamda ekonomik yaptırımlara tabi olan Sudan, yaşadığı ekonomik krizden çıkmaya çalışıyor.

 

Şarku’l Avsat