Suudi Arabistan umre ziyaretçilerini üçüncü aşama kapsamında kabul etmeye hazır

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih Benten, yurt dışından gelecek Müslümanların 1 Kasım’dan itibaren sağlık protokollerine uygun olarak umre ziyaretine başlayacağı üçüncü aşamaya hazırlandıklarını bildirdi.

Bakan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sınırlı olsa da, umrenin yurtdışına açılmasıyla Suudi Arabistan’a gelecek ziyaretçi sayısı açısından bunun dünyanın en büyük etkinliği olacağını söyledi.

Benten, yurt dışından gelecek olanlara ilişkin Eatmarna (İtemerna) uygulamasının, ülke içindeki kullanıcılar için şu anda yürürlükte olandan tamamen farklı olacağını bildirerek, onlara ilişkin sahadaki prosedürlerin de çok farklı olacağı bilgisini verdi.

Ülkesinin yeni bir vize sistemi üzerinde çalıştığını belirten Bakan, Suudi Arabistan’ın yaşadığı açıklık ve tüm sektörlerdeki kayda değer gelişme ile örtüşen tüm amaçlar için tek bir vize olacağını söyledi.

Hac ve Umre Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalıştığını ve umre için hazırlanan plan ve programlara göre üçüncü aşama hazırlıklarını incelediğini dile getiren Benten, yurt dışından gelecek ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak için çeşitli ülkelerden gelen raporların kontrol edildiğini de vurguladı.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı Dr. Abdurrahman es-Sudeys ise, “Şimdiye kadar umre ziyaretçileri arasında herhangi bir vaka tespit edilmedi. Suudi Arabistan’ın Müslümanlara sunduğu hizmet ve imkanlardan dolayı ülke içi ve dışından övgü alıyoruz. Bu, sahadaki tüm operasyonel planların uygulanmasında başarılı olan katılımcı tarafların büyük çabaları ile gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

Umre ziyaretçilerinin emniyeti ve güvenliği için uygulanan prosedürler ve katı önlemleri kolaylaştırmak için ilgili tüm yetkililerle tek bir ekip ruhu içinde çalıştıklarının altını çizen Sudeys, 62 binden fazla umre ziyaretçisini kabul etmeyi öngören üçüncü aşamaya tamamen hazır olduklarını sözlerine ekledi.

 

Şarku’l Avsat