Robotlar 5 yıl içerisinde 85 milyon işçinin yerini alabilir

Dünya Ekonomik Forumu’nun yeni çalışması, yeni tip koronavirüs salgınının işyerlerinde eşitsizlikleri artırma olasılığını hızlandırdığı için önümüzdeki beş yıl içinde robotların orta ve büyük şirketlerde 85 milyon işçinin yerini alabileceğini ortaya koydu.

Dünya Ekonomik Forumu’nun yaklaşık 300 küresel şirkette yapılan bir anket, beş şirketten dördünde yöneticilerin işleri dijitalleştirme ve yeni teknolojileri uygulayacağını ortaya koydu.

Reuters haber ajansına göre, Dünya Ekonomik Forumu Genel Müdürü Saadia Zahidi, yeni tip koronavirüs salgının geleceğin çalışma hayatına geçişi hızlandırdığını bildirdi.

Çalışma, önümüzdeki beş yıl içinde rollerini koruyacak işçilerin yarısının yeni beceriler öğrenmesi gerekeceğini ve 2025 yılına kadar işverenlerin işlerini insanlar ve makineler arasında eşit olarak paylaştıracağını ortaya koydu.

Genel olarak, dünya çapındaki şirketler veri, muhasebe ve yönetim görevlerini yerine getirmek için insanlar yerine teknolojiyi kullanıyor.

Cenevre merkezli forum,  yapay zeka ve içerik oluşturma gibi teknoloji endüstrilerinde 97 milyondan fazla iş imkanı gibi iyi haberin olduğunu açıkladı.

Açıklamada, insanların rekabet avantajlarını koruyacakları görevler arasında yönetim, danışmanlık, karar verme, düşünme, iletişim ve etkileşimin yer aldığı bildirildi.

Yapılan ankette ise, ankete katılan şirketlerin yaklaşık yüzde 43’ünün teknolojik entegrasyonun bir sonucu olarak işgücünü azaltmaya hazırlandığı,  yüzde 41’inin müteahhit kullanımlarını genişletmek niyetinde olduğu ve yüzde 34’ünün teknolojik entegrasyonun bir sonucu olarak işgücünü genişletmeyi ele aldığı ortaya çıktı.

Şarku’l Avsat