Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın himayesinde dün Riyad’da düzenlenen Küresel Yapay Zeka Zirvesi’nin açılışı

Suudi Veliaht Prens: Suudi Arabistan dünyada yapay zeka için bir model olacak

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin dünyada yapay zeka için bir model olması hedefiyle Ulusal Veri ve Yapay Zeka Stratejisi’ni başlattıklarını açıkladı.

Suudi Arabistan Veri ve Yapay Zeka Otoritesi (SDAIA) Başkanı Dr. Abdullah bin Şerif el-Gamdi, dün Riyad’da ‘İnsanlığın İyiliği İçin Yapay Zeka’ sloganı altında düzenlenen Küresel Yapay Zeka Zirvesi’nin açılışında Veliaht Prens’in mesajını okudu.

Söz konusu mesajında yapay zekayı kucakladıklarını ve tüm insanlığın iyiliği için potansiyelini açığa çıkardıklarını belirten Muhammed bin Selman, ülkesinin Doğu ve Batı için dünyanın ana buluşma yeri olmayı amaçladığını vurgulayarak şöyle devam etti;

“Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde düzenlenen Küresel Yapay Zeka Zirvesi’ne hoş geldiniz. Geçen yıl Japonya’da düzenlenen G20 Zirvesi’nde, bugünümüz ve geleceğimizi şekillendirmede çok önemli bir konuma sahip olan yapay zekanın önemini vurguladık. 2020 yılı, yaşam biçimlerimizi, işimizi ve öğrenmemizi yeniden tanımlayan yeni bir küresel durumun oluşumuna tanık olduğumuz, yapay zekanın potansiyelini test etmek anlamında olağanüstü bir yıl oldu. Bu, toplumlarımız ve ekonomilerimizi iyileştirme yolunda hepimizi düşünmeye ve elimizden gelen en iyi şekilde çalışmaya çağırıyor. Suudi Arabistan’ın dünyada yapay zeka için bir model olması amacıyla Ulusal Veri ve Yapay Zeka Stratejisi’ni başlattık.”

Yapay zeka için öncü bir model oluşturulabilir

Veliaht Prens mesajında, “Tüm hayalperestleri, yenilikçileri, yatırımcıları ve fikir liderlerini bize katılmaya davet ediyorum. Böylece bilgi ekonomilerinin geleceğini şekillendirerek, şimdiki ve gelecek nesilleri ilerletmek için veri ve yapay zekanın değerini ortaya çıkarmak üzere öncü bir model oluşturabiliriz” ifadelerine de yer verdi.

Gelişmiş dünya ile gelişmekte olan dünya arasındaki dijital uçurumun tehlikeleri ve 2020’de yaşanan zorluğun bu boşluğun genişlemesine, birçok ülkenin dijital ilerlemeye, özellikle yapay zekaya ayak uydurmada karşılaşacağı zorlukların farkında olduklarının altını çizen Veliaht Prens, “Bu nedenle yapay zeka potansiyelinin kullanımındaki boşluğu azaltmak için inisiyatif aldık ve bu alandaki küresel deneyimlerden faydayı artırmak için birçok önemli girişimi duyurmayı dört gözle bekliyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Muhammed bin Selman mesajına, “Hepinizi, yapay zekanın geleceğini tüm toplumlara hizmet edecek, yapay zeka ile uygulamalarının güvenilir ve sorumlu bir şekilde insanlığın hizmetinde kullanımına odaklanacak bir şekilde işbirliği ruhu içinde çalışmaya davet ediyorum” ifadeleri ile son verdi.

SDAIA Başkanı Dr. Abdullah bin Şerif el-Gamdi ise, “Suudi Arabistan, rekabet öncesi işbirliği ve katılıma izin veren yeni ve olumlu bir perspektif için yapay zeka konusunu bir fırsat görüyor. İnsanlığın iyiliği için yapay zekanın geleceğini şekillendirmek üzere Doğu ve Batı’nın politika yapıcıları ve yatırımcıları bir araya getiren küresel bir forum ve platform olarak zirveyi başlatıyoruz” dedi.

Suudi Arabistan’ın veri ve yapay zeka alanında küresel bir merkez olmak istediğini dile getirerek, “2030 yılına kadar bu alanda ilk 15 ülke arasında yer alacağız” şeklinde konuşan Gamdi şöyle devam etti;

“20 binden fazla uzman yetiştireceğiz, 300 veri ve yapay zeka şirketi olacak ve yapay zekaya 20 milyar dolarlık doğrudan ve yerli yabancı yatırım çekeceğiz. Dünya daha önce hiç görmediğimiz zor zamanlardan geçiyor. Bundan sonraki her adım ve yön bize bağlı. Bu nedenle, yapay zekanın geleceğini tüm insanlığın iyiliği için şekillendirmek için birlikte düşünmeliyiz.”

İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Mühendis Abdullah es-Savaha da, Suudi Arabistan’ın, bu yılki G20 başkanlığı sırasında, salgın da dahil olmak üzere ortaya çıkan zorlukları ele almaya çalıştığını dile getirerek, “Erken sağlık sistemlerine ulaşmak için büyük veri ve yapay zeka yoluyla işbirliği yapmak için eşsiz bir fırsatımız var” dedi.

Bakan, Suudi Arabistan’ın termal enerji alanında en güvenli ve en temiz sistemlerden birini sağlamak için yapay zekadan ve NEOM gibi şehirlerde yeşil sürdürülebilir enerjiye geçişten yararlandığına da dikkat çekti.

Şarkul Avsat