Mısır Ulusal Seçim Kurumu: Seçim sürecini etkileyecek bir sorun yok

Mısır Ulusal Seçim Kurumu, ilk tur parlamento seçimlerinin ikinci gününün dün sona ermesiyle seçim sürecini etkileyebilecek herhangi bir şikayet veya engel olmadığını açıkladı.

Ulusal Seçim Kurulu Başkanı Laşin İbrahim, “Komisyon, seçim sürecini etkileyebilecek herhangi bir şikayet veya engeli gözlemlemedi. Komisyon, seçim süreciyle ilgili tüm tarafların taleplerine anında cevap vermeye devam ediyor” dedi.

Mısırlı seçmenler dün katı sağlık ve güvenlik önlemlerinin ortasında 14 valilikte oy kullandı.

Seçimlerin ikinci turu ise 7-8 Kasım tarihlerinde başkent Kahire de dahil olmak üzere 13 valilikte yapılacak.

Ülkede yeni bir seçim sistemi uygulanıyor ve 568 sandalyeli meclisin yüzde 50’si önceden belirlenmiş listelerden oluşuyor ve 28 milletvekilini Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin direk belirleme yetkisi bulunuyor. Seçim sistemine göre 568 sandalyeden 284’ü için 4 binden fazla aday yarışıyor. Parti listesi sisteminde ise 284 koltuk için 8 liste yer alıyor.

Arap Birliği’nde seçimleri takip eden misyonun başkanı Büyükelçi Ahmed Raşid Hatabi, seçimlerin Ulusal Seçim Komisyonu tarafından alınan yasal, örgütsel ve usule ilişkin tedbirler sayesinde sakin, pürüzsüz ve düzenli bir şekilde gerçekleştirildiğini bildirdi.

Seçimlerin başarılı bir şekilde organize edilmesinin kendinden emin siyasi iradeyi yansıttığını dile getiren Hatabi, meclisteki toplam sandalye sayısının dörtte birinden az olmamak üzere kadınlara ayrılmasına ilişkin 2019’da yapılan Anayasa değişikliklerinin parlamentoda gerçek kadın temsilinin ortaya çıkmasının yolunu açtığını ifade etti.

Şarku’l Avsat