Suudi Arabistan’da sağlık önlemleri ve koruyucu tedbirler en yüksek seviyede uygulanmaya devam ediliyor. (SPA)

Suudi Arabistan, Umre tedbirlerine uymanın önemini vurguladı

Hac ve Umre Bakanlığı, Umre tedbirlerine uymayanlara yaptırımlar uygulanacağını yeniledi

Hac ve Umre Bakanlığı pazar günü yaptığı açıklamada, yetkili makamlarla iş birliği içerisinde alınan Umre tedbirlerini ihlal eden bazı kişilerin tutuklandığını duyurdu. Tedbirleri ihlal edenlere yönelik yaptırımlar uygulanacağı hatırlatıldı.

Açıklamada ayrıca Mekke ve Medine’yi ziyaret edenlerin güvenliğini sağlama noktasında ziyaretçilere rehberlik edileceği bildirildi. Grupların Mekke ve Medine ziyaretleri sırasında kendileri için belirlenen zaman diliminde hareket etmelerinin yanı sıra başta maske kullanımı, ellerin sterilize edilmesi ve sosyal mesafeyi olmak üzere tüm sağlık tedbirlerine uymanın önemi vurgulandı.

Mescidi Haram ve Mescidi Nebevi ziyaretlerinin “Umre” uygulamasından onaylı izin çıkana kadar yapılamayacağı kaydedilen açıklamada sahte uygulamalara karşı dikkatli olunması çağrısı yapıldı.

Bakanlık açıklamasında Umre ziyaretleri sırasında en yüksek sağlık standartları ve koruyucu tedbirlerin uygulanması noktasındaki çabalarına dikkat çekti. Ayrıca Umre ziyaretinin her aşamasında grupların sürekli izlenmesi ve belirlenen noktalarda denetimi yoluyla ziyaretçilerin güvenliğin sağlanacağı vurgulandı.

 

Şarkul Avsat