Ürdün rekor sayıda koronavirüs vakası kaydetti

Koronavirüsle Mücadele Kurulu sözcüsü Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “en kötü senaryo için hazırlanıyoruz” açıklamasında bulundu

Ürdün Sağlık Bakanlığı koronavirüsle mücadele sorumlusu Dr. Vail el-Heyacine, Ürdün sağlık sektörünün “virüsten enfekte olanlar ve tedaviye ihtiyacı olanlara, devlete bağlı ihtisas hastanelerinin yoğun bakım ünitelerinde solunum cihazlarına bağlı olarak hizmet verebilecek güç ve kapasiteye sahip olduğunu” vurguladı.

Ürdün Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre dün (Salı), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına bağlı olarak 44 yeni ölüm, 3 bin 800 yeni vakanın kaydedildiği ve bu rakamların ülkedeki ilk salgın vakasının ortaya çıkmasından bu yana kayıtlara geçen en yüksek rakamlar olduğu belirtildi.

Ülkenin önde gelen sağlık yetkilisi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Günün planının, Krallık’ta yayılma gösteren koronavirüs salgınının toplumsal yayılmasına yönelik en kötü senaryoları incelemek olduğu, bu durumun ise mevcut tüm imkanlar, araç ve yöntemlerle hastanelerin kapasitesini hızlı bir şekilde artırmaya çalışmayı gerektirdiğini bildirdi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının nedeniyle ortaya çıkan günlük enfeksiyon ve ölüm vakalarının yüksek oluşu üzerine açıklamada bulunan Heyacine, “Ürdün’deki salgına bağlı ölüm vakalarının hala dünyadaki en düşük rakamlar arasında olduğunu ve son haftalarda keskin bir artışa tanık olan ülkede teyit edilen enfeksiyon vakalarının yüzde 1,13’ü geçmediğini” vurguladı.

Heyacine, günlük ortalama test sayısının ve çıkan sonuçların virüsün toplumsal yayılma hızına ilişkin net bir görüntü verdiğine dikkat çekerek, günlük test sayılarının doğruluğuna ve bununla ilgili kamuoyu açıklamalarına, güvenilir aşının bulunmasındaki gecikmenin ışığında virüsün yakın gelecekte nasıl bir toplumsal yayılma takip edeceği konusunda bilimsel görüş beyan etmeye vurgu yaptı. Ayrıca günlük test sayısındaki artışın, tespit edilen enfeksiyon vakalarını ve dolayısıyla vaka sayılarındaki artışı ortaya çıkaracağına işaret etti.

Heyacine’nin açıklaması, önceki akşam (Pazartesi) ilk defa resmi bir yetkilinin virüse enfekte olduğunun duyurulmasının ardından geldi. Vakıflar, İslami İşler ve Kutsal Mekanlar Bakanı Muhammed el-Halayile, yaptırdığı testin pozitif çıkmasının ardından koronavirüse yakalandığını duyurmuş, ev karantinası prosedürlerini uygulayacağını ve gerekli tedaviyi alacağını doğrulamıştı. Öte yandan, Ürdün hükümetinde Devlet Bakanı olan Mahmud Harabişe, dün Ürdün Kralı Abdullah’ın huzurunda anayasa yemini etti. Harabişe, yaklaşık iki hafta önce anayasa yemini eden yeni hükümet oluşumuna dahil olmadan önce virüse yakalanmıştı.

Yeni tip koronavirüs enfeksiyon vakalarının sayısı son birkaç gün içinde keskin bir şekilde artış gösterirken, Krallıktaki toplam vaka sayısı 58 bin 855’e ulaştı. Ülke genelindeki ölü sayısı ise 668’e yükseldi. Şu anda koronavirüs enfeksiyonuna bağlı semptomlar sebebiyle hastanelerde bin 283 kişi tedavi görüyor. Orta ve hafif semptomlu hastalar evlerinde karantina altına alınarak tedavileri devam ettiriliyor.

Bu arada vatandaşlar, devlet hastanelerindeki kronik ve diğer hastalıkların tedavisine yönelik sağlık hizmetlerinin kötüleşmesinden, acil servislerin aşırı kalabalık olmasından ve polikliniklerdeki çalışmaların aksamasında ve bir dizi işlemin gecikmesinden şikayet ediyor. Öte yandan, nüfusun yoğun olduğu Doğu Amman bölgesindeki en büyük devlet hastanesinin (el-Beşir Hastanesi) müdürü, hastaneye başvuranları kabul edemediklerinden şikayet etti. Sosyal medya aktivistleri, el-Beşir Hastanesi’nin acil servisinin içindeki hasta kabul kısmının fotoğraflarını paylaşırken, fotoğraflarda bazı insanların yeterli sayıda yatak bulunmadığı için yerlerde oturdukları görüldü. Dr. Muhammed Zureykat Ürdün Krallığı’nın resmi televizyonunda yaptığı bir konuşmada, eski Sağlık Bakanı Saad Cabir’in hastanelerin aşırı kalabalıktan, sağlık sigortacılarının tıbbi hizmetlere olan talep artışından muzdarip olmasına rağmen diğer hastalıkları tedavi etme kapasitesinin artırılmasının gerekliliğine yönelik taleplere “durumu yönetin” diyerek cevap verdiğini vurguladı.

Salgın Değerlendirme Komisyonu yetkilisi Dr. Saat el-Harabişe, daha önceki bir açıklamasında, yeni tip koronavirüs vakasının yaklaşık 27 bin olduğunu duyururken, uzmanlar, iki hafta önce virüse yakalandığı durulan hastaların ve ölüm vakalarının seyrini izledikten sonra önümüzdeki birkaç hafta içinde günlük 60’tan fazla ölüm beklediklerini duyurdular.  Son birkaç gün içinde teyit edilen vaka sayısında önemli bir artışa tanık olunurken, bunun Krallıktaki ölü sayısında da önemli bir artışa yol açacağına işaret ediliyor.

Ürdün Kralı, Kral II. Abdullah, yeni hükümete, “önümüzdeki birkaç hafta boyunca Krallıktaki hastanelerin yoğun bakım ünitelerindeki yatak sayısı kapasitelerini artırmaya başlamalarını” emretmiş, “En yüksek kalite standartlarına uygun olarak, tüm vilayetlerde test merkezleri ve laboratuvar hizmetlerinin genişletilmesi talimatını” vermişti.