Fransa’da kilise yakınlarında bıçaklı saldırı: 3 ölü

Fransa’nın Nice kentindeki Notre-Dame kilisesi yakınlarında bıçaklı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 3 kişinin hayatını kaybettiği ve birden fazla yaralı olduğu belirtildi.

Reuters, polis kaynaklarına dayandırarak saldırıda bir kadının başı kesilerek, bir adamın ise boğazı kesilerek öldürüldüğünü aktardı.

Le Figaro gazetesi de hayatını kaybeden kadınlardan birinin kilise içinde, diğerinin ise yolda bulunduğunu aktardı. Saldırıda hayatını kaybeden üçüncü kişinin ise bir erkek olduğu belirtildi.

İçişleri Bakanı Gérald Darmanın olayla ilgili polis operasyonunun devam ettiğini ve kriz masası oluşturulduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’nun da kriz masasına katıldığı bildirildi.

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada olayın bir terörist saldırı olarak değerlendirildiğini belirtti ve saldırganın tutuklandığını duyurdu.

Estrosi saldırganın olay sırasında ve gözaltına alındıktan sonra tekbir getirdiğini iddia etti.

Ne olmuştu?

Fransa’nın başkenti Paris’te de 16 Ekim’de ifade özgürlüğü ile ilgili dersinde Hz. Muhammed’in karikatürlerini gösteren öğretmen Samuel Paty başı kesilerek öldürülmüştü.

Öğretmeni öldürenin kişinin Rusya vatandaşı bir Müslüman olduğu ve öğretmenin öğrencilerine Hz.Muhammed’in karikatürlerini gösterdiği için öldürüldüğü öne sürülmüştü.

Bu olaydan sonra Fransa’da birçok Müslüman STK’da denetimler başlatılmış, Macron ise ülkede İslamcı örgütlerle mücadele edeceklerini açıklamıştı.

Charlie Hebdo’nun tepki çeken Hz. Muhammed karikatürleri ise Fransa’da devlet dairelerine yansıtılmıştı.

Bu duruma tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Macron denilen zatın, İslam ile derdi nedir, Müslümanlarla derdi nedir? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç hürriyetinden, inanç özgürlüğünden anlamayan, kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir, öncelikle akli noktadan kontrol. İkide bir Erdoğan ile uğraşıyorsun. Erdoğan ile uğraşmak sana bir şey kazandırmaz. Zaten 1 yıl sonra seçim var. Seçimde de akıbetini göreceğiz. Yolunun pek uzak olduğunu zannetmiyorum.”

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo çarşamba günkü (28 Ekim 2020) baskısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan bir karikatür yayınlamıştı.

Erdoğan ise Fransız Charlie Hebdo dergisinin kendisini hedef alan karikatürüne bakmadığını ifade ederek “Ben neyim ki, sevgili Peygamberime hakaret eden namussuzlarla ilgili benim bir şey söylememe gerek yoktur” demişti.

Şarkul Avsat