Hamas heyetinin Mısır’daki görüşmeleri olumlu geçti

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih Aruri’nin başkanlığındaki heyet, Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısırlı yetkililerle yürüttüğü görüşmeleri tamamladı.

Şarku’l Avsat’a bilgi veren kaynaklar, Hamas heyetinin Mısır ziyaretinin olumlu geçtiğini ve bölgede ortak sorunlarla ilgili bazı anlaşmazlıkların çözüldüğünü bildirdiler. Hamas’tan yapılan açıklamada, “Heyet, bu görüşmelerde, ikili ilişkiler, bu ilişkilerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi, Filistin davasının karşılaştığı zorluklar ve bölgesel düzeydeki siyasi gelişmeler başta olmak üzere ortak ilgi alanına giren çok sayıda meseleyi ele aldı. Heyet ayrıca bölünmeyi sonlandırma sürecini başarıya ulaştırma yollarını, ulusal ortaklığın sağlanması, Filistin cephesinin güçlendirilmesini ve ulusal davanın karşılaştığı büyük tehlikelerle mücadelede ortak bir ulusal pozisyon benimsenmesini görüştü” ifadeleri kullanıldı.

Görüşmede ayrıca Filistin halkının kararlılık unsurları ve etkenlerini gerçekleştirme yolları, Gazze’deki zor insani koşullar ve Gazze sakinlerinin sıkıntılarını hafifletmenin yolları masaya yatırıldı.

Hamas, açıklamasında, Heyetin, Mısır’ın uzlaşı sağlamak ve ulusal ortaklığı gerçekleştirme sürecini başarıya ulaştırmak için gayret gösterdiğini gözlemlediğini aktardı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın seçim kararnamesi yayımlamasının ardından Filistinli grupların genel sekreterlerinin de katılacağı görüşmelere Mısır’ın ev sahipliği yapması bekleniyor.

Mısırlı kaynaklar, Kahire’nin tüm Filistinli gruplara doğru adım attığını ve Filistin uzlaşı sürecinde tarafların bakış açılarını birbirine yaklaştırmak için bu gruplarla temas halinde olduğunu aktardı. Filistin-İsrail ilişkileri üzerine çalışmalar yürüten Mısırlı uzman Dr. Yasir Tantavi, Şarku’l Avsat’a yaptığı değerlendirmede, “Mısır’ın, Filistin davasını savunma noktasındaki pozisyonu sabittir. Doğrusu, Mısır bu rolü yerine getirdi. Kahire, Mısırlı diplomat ve yetkililerle görüşme kapsamında tüm Filistinli grupları kabul ediyor. Kahire, bu görüşmeler sırasında da durumların nasıl geliştiğini izliyor. Mısır, diplomatik alanda büyük hamleler yapıyor” diye konuştu. Hamas heyetinin Mısır’da yaptığı son görüşmede hani konuların ele alındığı sorusunu yanıtsız bırakan Tantavi, “Kahire, tüm Filistinli gruplarla daima temas halinde ve bölgedeki gelişmelerin ışığında mümkün olan en iyi çözümlere ulaşmaya çalışıyor” ifadesiyle yetindi.

Fetih Hareketi, daha önce İstanbul’da Hamas ile yaptığı görüşmelerde, meclis seçimlerinden başlayarak daha sonraki süreçte başkanlık ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) seçimlerinin 6 ay içerisinde düzenlenmesi konusunda anlaşmaya varmıştı. İki hareketin yönetimi, seçim kararnamesinin yayınlanabilmesi için ‘seçim mercilerini ve yasa mekanizmalarını’ görüşmek üzere kapsamlı ulusal bir diyalog yürütme hususunda Filistinli gruplarla daha geniş kapsamlı anlaşmalar yapılmasında mutabık kaldı.

İki hareket, daha önce Filistinli gruplarla seçimler konusunda bir dizi görüşmeler yürütmüştü. Bu görüşmelerin hedefi, Abbas’ın seçim kararnamesini yayınlaması için Filistinli grupların Abbas’a onay mektupları göndermesi hususunda genel bir anlaşmaya varılmasıydı. Fakat Fetih Hareketi yetkilileri, Hamas’ın seçim teklifine yanıt vermeyi geciktirmesi nedeniyle söz konusu kararnamenin çıkmasına şüpheyle bakıyorlar.

Hamas’ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar, dün yaptığı açıklamada, Hamas’ın daimi pozisyonunun Filistinli grupların birleşmesi gerektiği yönündeki sabit vizyonundan hareket ettiğini belirterek, bu vizyonun ulusal birliğin gerçekleşmesini, uğrunda hiçbir çabadan kaçınılmayacak stratejik bir hedef olarak gördüğünü kaydetti.

Sinvar, aralarında yazar, entelektüel, önde gelen kadın kadroları, sivil toplumun sembol isimleri, kanaat önderleri, seçilmişler ve tanınmış şahsiyetlerin de yer aldığı 5 bin kişiye gönderdiği mesajda, Hamas’ın Filistin davasına zarar veren tehlikelerin boyutlarının farkında olduğunu ve bu tehlikelerin bertaraf edilmesi yolunda İsrail ile normalleşme, ilhak ve Yüzyılın Anlaşması projeleriyle mücadele için halkın güç ve enerjisini toplamak için çalıştığını ifade etti.

Mesajda, çeşitli süreçlerde varılan anlaşmaların hayata geçirilmesi için önümüzdeki dönemde ulusal düzeyde görüşmelerin ve temasların sayılarının artırılacağı ve bunun için ulusal ve halk çabalarının gerektiği kaydedildi.

Sinvar, genel sekreterlerin üç yolla çalışmaların aktifleştirilmesi hususunda uzlaştığını belirterek, bu yollardan birincisinin “Batı Şeria’da kapsamlı bir intifada için halk direnişinin geliştirilmesi ve yönetiminden sorumlu ortak bir ulusal komitenin kurulması” olduğunu kaydetti. Sinvar’ın mesajında, ikinci yolun, FKÖ kurumlarının tüm Filistinlileri kapsayacak şekilde geliştirilmesi, demokratik ve nispi temsil oranına dayalı halkçı ilkeler üzerine inşa edilmesi gerektiği, üçüncü yolun ise bölünmeye son verilerek uzlaşı ve Filistin birliğinin sağlanması olduğu belirtiliyor.

Filistin’de önde gelen şahsiyetlere ve kanaat önderlerine, ulusal birliği destekleme ve toplumda sahip oldukları etkili konumlarını kullanarak buna sahip çıkma çağrısında bulunan Sinvar, gelecek dönemde önümüzdeki dönemde ulusal düzeyde görüşmelerin ve temasların sayılarının artırılacağı ve bunun için ulusal ve halk çabalarının gerektiğini vurguladı.

Şarkul Avsat