ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

Pompeo: Çin’in Uygur Müslümanlarına yönelik muamelesi ‘din özgürlüğüne en büyük tehdit’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Uygur Müslümanlarına yönelik muamelesinin din özgürlüğüne yönelik bir tehdit olarak değerlendirdi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Uygur Müslümanlarına yönelik muamelesini din özgürlüğüne yönelik en büyük tehdit olarak nitelendirdi.

Pompeo’nun bu açıklaması, Endonezya’nın en büyük Müslüman örgütü Nahdlatul Ulema’nın gençlik kolları önünde yaptığı konuşma sırasında geldi.

Ticaret ve güvenlik ilişkilerini güçlendirmek için bölgesel bir tur kapsamında dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesini ziyaret eden Pompeo, Endonezyalıları Çin’in Sincan, Uygur Müslümanlarına yönelik muamelesiyle ilgili gerçekleri araştırmaya çağırdı.

ABD’li bakan, Çin’in tartışmalı Güney Çin Denizi konusundaki iddialarını reddettiği için Endonezya’ya övgüde bulundu.

Bu yılın başlarında Endonezya, münhasır ekonomik bölgesine saldırdığını söylediği balıkçı teknelerini ve Çin Sahil Güvenlik gemilerini sınır dışı etti.

Endonezya’dan önce Pompeo Sri Lanka, Hindistan ve Maldivler’i ziyaret etti.

Pompeo, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile yatığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısı sırasında, “Yasalara uyan tüm ülkeler, Çin Komünist Partisi’nin Güney Çin Denizi’ndeki yasadışı iddialarını reddediyor. Endonezya’nın Natuna Adaları üzerindeki deniz egemenliğini korumaya yönelik kararlı eylemi için ortaya koyduğu örneği memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Marsudi ise, Güney Çin Denizi’nin istikrarlı ve huzurlu bir deniz olarak korunması gerektiğini vurguladı.

Şarkul Avsat