Suudi Arabistan’da 398 yeni vaka kaydedildi

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı dün 398 bulaş daha tespit edildiğini, böylece ülke genelinde kaydedilen toplam vaka sayısının 346 bin 880’e ulaştığını bildirdi. Vakalardan 8 bin 88’ini halen tedavi gördüğü belirtilen açıklamada 766’sının sağlık durumunun kritik olduğu bilgisi verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yeni vakaların yüzde 57’sinin erkek olduğu belirtildi. Yüzde 11’inin çocuk, yüzde 85’inin yetişkin, yüzde 4’ünün de yaşlılardan oluştuğu kaydedildi.

Bakanlık, 404 kişinin daha sağlığına kavuşması ile iyileşenlerin sayısının 333 bin 409’a yükseldiğini, 20 kişinin daha virüs sebebiyle yaşamını yitirmesiyle ise toplam can kaybının 5 bin 383’e ulaştığını bildirdi.

Bakanlık “koronavirüsten korunmak için en önemli yol olması” sebebiyle herkese ellerini su ve sabun ile yıkamaya dikkat edilmesi çağrısında bulundu. Ayrıca evden çıkarken tıbbi, kumaş veya ağız ve burnu kapatan maske takılması gerektiğini, kapalı alanda tek başına olanların bu durumdan istisna olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanlığı virüs semptomları olan veya test yaptırmak isteyen herkesten “Mev’id” uygulaması üzerinden yapılan değerlendirme hizmetini kullanmalarını veya Kovid-19 belirtileri hisseden kişilere hizmet verilmesi için oluşturulan ve 237 kliniği bulunan Tatman Klinikleri’ne gitmelerini istedi.

Bakanlık ayrıca söz konusu kimselerin günün her saatinde hizmet veren 937 numaralı danışma merkezini arayarak etkileşimli hizmetlerden faydalanabileceklerini ve WhatsApp uygulaması üzerinden 920005937 numarası ile sağlık bilgileri ve virüse dair son gelişmeler hakkında bilgi alabilecekleri tavsiyelerini yineledi.

Şarkul Avsat