Peter Stano

AB’den İsrail’e Filistinli mahkum Ahras çağrısı

Ahras, idari tutuklanmayla hapse atılmasını protesto etmek için hapishanede aralıksız olarak devam ettiği açlık grevinin dün itibariyle 97. gününe girdi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, AB’nin İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan Filistinlim mahkum Mahir el-Ahras’ın (49 yaşında) sağlığının hızlı bir biçimde kötüleştiğini yakından izlediğini, zira idari tutuklamayla hapse atılmasını protesto eden Ahras’ın geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana açlık grevine devam ettiğini ifade etti.

Stano, Avrupa Birliği’nin, Ahras aleyhine dile getirilen iddialara bakılmaksızın ve ortada herhangi bir resmi suçlama olmaksızın, İsrail’in yaygın bir biçimde uyguladığı idari gözaltı kurallarına ilişkin duyduğu derin endişeye vurgu yaptı. Stano, “Şu anda idari olarak gözaltında tutulan 350 civarında Filistinli mahkum var. Bu mahkumlar tutukluluk hallerinin altında yatan suçlamalardan haberdar olmadığı gibi herhangi bir adil yargılama hakkına da sahip değil” ifadelerine yer verdi.

Avrupa Birliği, İsrail’i uluslararası insancıl hukuka, insan hakları beyannamesine olan bağlılığının gerektirdiği şekilde tüm tutuklulara karşı yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmeye ve Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’nin kurallarına uyarak Ahras’ın sağlık durumunu korumaya çağırdı.

Ahras, idari tutuklanmayla hapse atılmasını protesto etmek için hapishanede aralıksız olarak devam ettiği açlık grevinin dün itibariyle 97. gününe girdi.

İdari gözaltı uygulaması, İngiliz mandası sırasında yürürlükte olan bir tutuklama çeşidi olup, İsrail bu uygulamayı günümüzde birçok Filistinliye karşı kullanıyor. İsrail istihbarat servisleri, herhangi bir kişiyi “gizli” başlığını taşıyan madde uyarınca, herhangi bir yargılamaya tabi tutmadan bu uygulama kapsamında hapse atmaya devam ediyor.

İsrail, Ahras’ı 27 Temmuz 2020’de Batı Şeria’nın Cenin Kampı yakınlarındaki Silat ad-Dhahr kasabasında tutukladı. Ahras açlık grevine başlamadan önce İsrail onu Huwara gözaltı merkezine nakletti. Ardından Ofer Cezaevi’nde dört ay süreyle idari gözaltı kurallarına tabi olarak tutuldu. Ahras, derhal serbest bırakılmasını talep etti ve o zamandan beridir de açlık grevine devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Pazar günü, Filistinli mahkumun tedavi edilmesi için bir Filistin hastanesine nakledilmesi yönündeki teklif, İsrail’deki bir mahkeme tarafından reddetti.

Mahkum Ahras’ın sağlık durumu son zamanlarda kötüleşmeye başladı. Belirgin semptomlar arasında nefes darlığının yanı sıra, sık sık kramplar, bilinç kayıpları, hareket güçlüğü, işitme ve görme kaybı gibi vücudunun her yerinden şiddetli ağrılar ve acılar çektiği ifade ediliyor

Filistinli yetkililer, tuz ve sıvı kaybı, çeşitli sulu ve gıda takviyeleri almayı reddetmesi nedeniyle Ahras’ın hayati organlarından birinde ani bir durma yaşayabileceği konusunda uyarıda bulundu. Tutuklular ve Serbest Bırakılanlar İşleri Dairesi Basın Danışmanı Hasan Abdu Rabbih, Filistin resmi ajansı tarafından yayınlanan açıklamasında, “İsrail’e ait Kaplan Medical Center’da tutulan mahkum Ahras, ağır bir yorgunluk ve stresten muzdarip. Vücudunun muhtelif yerlerindeki ağrılara ek olarak, kalbinde de ağrılar hissetmeye başladı. Aynı şekilde konuşma ve duyma yetileri de etkilendi. Vücudunun çeşitli yerlerinde kasılmalar, şiddetli ağrılar, görme yetisinde kayıp ve şiddetli baş ağrılarından mustarip” ifadelerine yer verdi.

Şarkul Avsat