Turistleri Nebatilerin yaşamlarına tanıklık edebilecekleri eşsiz bir deneyim bekliyor. (SPA)

Suudi Arabistan’dan El-Ula Antik Kenti’nde büyük kültür hizmeti

Suudi Arabistan el-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu (RCU) cuma günü, bölgedeki miras alanlarının ziyaretçilere açılmasıyla birlikte turistlere geniş kapsamlı bir kültürel hizmet verileceğini açıkladı.

Söz konusu sit alanları El- Hicr, Ikma Dağı ve Dadan Bölgesini kapsıyor. El-Ula şehri, 7 bin yıldan eskiye dayanan tarihiyle insanlığın geçmişi açısından gizli bir hazine olarak nitelendiriliyor. Arkeoloji ekipleri, el-Ula hakkında bilinmeyen dönemleri keşfetmek için kapsamlı kazı çalışmaları yürütüyor.

Turistler El-Hicr’e yapacakları ziyaret sırasında eşsiz bir deneyim yaşayarak Nebati yaşam tarzını keşfetme şansına sahip olacak. Ziyaret Lihyan bin Koza mezarı, Cebel-i İslip, el-Divan, el-Ahmar ve el-Bir gibi önemli arkeolojik alanlar ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Bin yıl boyunca Dadan ve Lihyan imparatorluklarına başkentlik eden ve en gelişmiş şehir ünvanına sahip olan Dadan Antik Kenti, ziyaretçilere bir gün boyunca arkeolojik keşif yapma deneyimi sağlayacak.

Ziyaretçiler önümüzdeki kasım ayı boyunca Gramil Kayaları’nın nefes kesen manzarasında, yıldızları izleyerek bir gece geçirebilecek, tur kapsamında kamp yapabilecekler. Kendilerine yıldız ve yıldız gruplarının el-Ula’daki tarihi ve kültürü hakkında bilgi veren bir gök bilimci eşlik edecek. Hurma bahçeleri ve turunçgil ağaçları arasındaki bisiklet yoluna bu yılın sonlarında bir de binicilik parkuru eklenecek.

Ziyaretçiler önümüzdeki aralık ayında el-Ula’nın kumları, kayaları ve tepeleri arasında manzaranın keyfini çıkararak, ATV turları yapabilecekler. Ayrıca Macera Adası’na ATV’ler için bir aile yolu ile zipline inşa edilmesi planlanıyor.

Şehrin her yerinde eş zamanlı “Herkes için Arkeoloji” atölyesi düzenlenerek çocuklara kazı yapma ve eserlerin kalıntılarını bulma fırsatı verilecek. Ayrıca ışık şovları ve akşam pazarları gibi gece etkinlikleri de düzenlenecek.

İlk olarak el-Ula Antik Kenti halka açılacak. Sit alanının restorasyonu tamamlandığında Tantura, Güneş Saati ve Musa bin Nusayr Kalesi de tur programına eklenecek. Turda, daha önce ziyaretçi akımına uğrayan eski çarşıyı da gezme fırsatı sunuluyor. Çarşıda antik kentin kültürünü yansıtan birçok yiyecek, eşya ve el emeği ürünlerinin satışa sunulacağı dükkanlar da açılacak.

El-Ula’daki çiftlikleri de gezebilecek olan turistler ayrıca çiftlik turları, meyve toplama, hayvan besleme ve tohum ekme gibi çeşitli aktivitelerin sürdüğü bölgedeki yaşama da yakından tanıklık edebilecekler. Zira tarım, kentin ekonomisinin ve günlük hayatının ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Öyle ki bölgede 2 milyondan fazla hurma ve 29 farklı türde turunçgil ağacı bulunuyor.

Kültürel faaliyetler vilayette geniş bir alana sahip olduğundan eski el-Ula şehrindeki Kız Hazırlık Okulu, Geleneksel Sanatlar ve El Sanatları  Merkezi haline getirilecek. Prens Charles himayesindeki “Geleneksel Sanat Okulu” için “Turquoise Mountain’dan gelen uzmanlar eşliğinde seramik, dokuma, kumaş ve mücevher yapımında çalışmak üzere yaklaşık 50 zanaatkar bulunacak.

Bölgenin eşsiz tarihini, doğasını ve mimarisini yansıtan zanaatkarlar yerel ürünleri kullanarak geleneksel sanatın en güzel koleksiyonlarını gözler önüne serecekler.

El-Ula’daki sanat atölyeleri ziyaretçilere takı tasarımı, seramik, nakış ve eğirme gibi eski el sanatlarını canlandırmak amacıyla eğitim fırsatları sağlayacaklar.

Şarkul Avsat