Körfez ülkelerinde koronavirüs: Suudi Arabistan’da vaka eğrisi düşmeye devam ediyor

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, ülkede yeni tip koronavirüs vaka eğrisinin düşmeye devam ettiğini ve toplum disiplini sonucu iyileşen vaka oranlarının yükseldiğini duyurdu.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, düzenlediği basın toplantısında, ülke dışı araştırmaların, dünyada birçok ülkede yeniden vaka sayılarının yükselmesinin ve salgının ikinci dalgasının oluşmasının sebebinin, sağlık önlemlerinin takip edilmesindeki rehavet ve virüsün ciddiyetle ele alınmamasının olduğuna işaret ettiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Talal eş-Şalhub, vaka eğrisinin düşmeye devam etmesine rağmen, bazı kişilerin virüse karşı alınan sağlık önlemlerini uygulamada rehavet gösterdiğini belirtti.

Bakanlık Sözcüsü, ihtiyati önlemlere uymayan kişilere uygulanan para cezalarının devam ettiğini vurguladı. Ülkedeki sağlık durumunun kontrol altına alınması, vaka oranlarının düşmeye devam etmesinin sağlanmasına yönelik olarak, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı Sözcüleri vatandaşlardan sağlık protokollerine uymayan kişilerin sağlık kurumlarına veya kamu kurumlarına bildirilmesi çağrısında bulundular. Bildirilmesi istenen durumların, belirlenen kişi sayısını aşan toplantılar veya sağlık önlemlerinin ihtimal edilmesi olduğu belirtildi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü 394 kişinin daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen vaka sayısının 334 bin 236’ya ulaştığını duyurdu.

Ülkede 374 yeni vakanın daha kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 347 bin 656’ya yükseldiği ve 18 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu koronavirüs kaynaklı ölü sayısının 5 bin 420’ye çıktığı belirtildi.

BAE

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bin 278 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 133 bin 907’ye yükselirken, bin 606 vakanın sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen vaka sayısının 130 bin 508’e ulaştığını duyuruldu.

BAE Sağlık Bakanlığı bir kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesi ile toplam ölüm sayısının 496’ya yükseldiğini açıkladı.

Umman

Umman Sağlık Bakanlığı, bin 300 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 115 bin 734’e yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık 115 bin 734 vakadan, 105 bin 700 kişinin sağlığına kavuştuğunu, bin 246 kişinin ise hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kuveyt

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, 608 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 126 bin 534’e yükselirken üç kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesinin ardından toplam ölüm sayısının 782’ye yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık 696 vakanın daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen vaka sayısının 117 bin 558’e ulaştığını duyurdu.

Bahreyn

Bahreyn Sağlık Bakanlığı bir kişinin virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini böylece toplam ölüm sayısının 321’e yükseldiğini ve 179 yeni vaka kaydedildiğini duyurdu.

Bakanlık, 354 vakanın daha sağlığına kavuşmasının ardından şu ana kadar kaydedilen toplam iyileşen vaka sayısının 78 bin 719’a ulaştığını bildirdi.

Katar

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı 164 yeni koronavirüs vakasının daha kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 132 bin 720’ye yükseldiğini duyurdu.

Ülkede 201 kişinin daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen vaka sayısı 129 bin 784’e yükseldi.

Şarkul Avsat