ABD Başkan adayı Joe Biden ve ABD Başkanı Trump

Seçime bir gün kala Trump ve Biden arasında ‘tweet savaşı’

ABD Başkanı Donald Trump ve Demokrat Parti’nin adayı olan rakibi Joe Biden, başkanlık seçimine bir gün kala sosyal medya paylaşımlarını artırdı.

Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ekonomi için en iyi aday olduğunun altını çizerek, Biden’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında hareket kısıtlamasını yürürlüğe koyacağı konusunda uyardı.

Trump söz konusu tweetinde, “Biden ülkemizi belki yıllarca kapatmak (karantina) istiyor. Kapanış olmayacak. Büyük ABD’nin geri dönüşü başlıyor” ifadelerini kullandı.

Rakibi Biden’ın siyasi yaşamını ‘47 yıllık ihanet’ olarak nitelendiren Trump, bir başka tweetinde ise kendi liderliği altında ekonominin yüzde 33,1 ile şimdiye kadar kaydedilen en hızlı şekilde büyüdüğünü öne sürdü.

ABD Başkanı, “Dünyanın en büyük ekonomik güç merkezini yaratıyoruz. Çıkın ve 3 Kasım’da oy verin, böylece devam edebilelim” şeklinde çağrıda bulundu.

Trump, koronavirüse karşı aşıların geliştirildiğini söyleyerek ekonomiyi yeniden açmak için baskı yaparken, Biden konuya karşı daha temkinli bir yaklaşım sergiledi.

ABD günlük vaka sayısında yeni rekorlar kırarken, ülkede yaşanan ölümler ve hastaneye yatışların sayısı da her geçen gün artıyor.

Biden’ın sosyal medya üzerindeki mesajları sağlık hizmetlerine odaklandı ve on yıl önce eski Başkan Barack Obama döneminde ‘Obamacare’ olarak bilinen sağlık yasasının geçmesine yardımcı olduğunu vurguladı.

Biden Twitter hesabından bu konuda yaptığı paylaşımda, “230 binden fazla ABD’li Kovid-19 nedeniyle öldü ve Donald Trump virüsü kontrol etmeye çalışmayı bıraktı. O vazgeçmiş olabilir ama ben söz veriyorum bunu yapmayacağım” ifadelerine yer verdi.

Başkan olarak sadece serveti değil, işi ödüllendiren bir ekonomi inşa etme sözü veren Biden, iklim değişikliğine de değindi.

İklim değişikliğinin insanlık için varoluşsal bir tehdit olduğunun altını çizen Biden, “Donald Trump onun varlığına bile inanmıyor. Bu kadar basit. Bilime inanan ve kendisinden başka birini dinleyen bir başkana ihtiyacımız var” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Trump dün en az beş eyalette seçim etkinliklerine katıldı, Biden ise her iki adayın da kazanmak istediği kritik eyaletlerden biri olan Pennsylvania’ya odaklandı.

Şarkul Avsat