Trump: Seçim gününden sonra gelen oylar sayılmayacak, Pensilvanya’da büyük bir hukuki zafer kazandık

ABD’de seçimlerde oy sayımının durdurulması çağrısında bulunan ABD Başkanı Donald Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Sahtekarlığı durdurun” dedi.

ABD’de oy sayımı sürerken Cumhuriyetçilerin adayı Trump son yaptığı açıklamada, “Seçim gününden sonra gelen oylar sayılmayacak” dedi.

Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Pensilvanya’da büyük bir hukuki zafer kazandık. Biden’ın kazandığını iddia ettiği birçok eyalet hakkında seçim sahtekarlığı nedeniyle yasal olarak itirazda bulunacağız. Bol miktarda kanıt var. Biz kazanacağız. Önce Amerika” dedi.

Demokrat başkan adayı Joe Biden’ın Kampanya Danışmanı Jen O’Malley Dillon, kritik önemde olan Pensilvanya ve Nevada eyaletlerinde seçimleri kazandıklarını açıklamıştı.

Öte yandan Georgia eyalet mahkemesi, ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın seçim kampanya ekibinin Georgia eyaletinde oy sayımının durdurulması için açtığı davayı reddetti.

ABD’nin en geniş Müslüman sivil toplum organizasyonlarından Amerika-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), “2020 Müslüman Seçmen Başkanlık Seçimi Çıkış Anketi” başlıklı bir çalışma yayımladı.

Buna göre, 59. başkanlık seçimlerinde bir milyondan fazla Müslüman seçmenin oy kullanırken, bu oyların yüzde 69’u Biden’a, yüzde 17’si de Cumhuriyetçi aday Donald Trump’a gitti.

İsrail Demokrasi Enstitüsünce gerçekleştirilen ankette ise Yahudi seçmenin sandıktaki tercihi soruldu.

Anket sonuçlarına göre, Yahudi seçmenin yüzde 63’ü Biden’a, yüzde 17 oranında da Trump’a oy verdi.

Şarkul Avsat