Cibran Basil’den ABD yaptırımlarına yanıt: Beni korkutmuyor

Özgür Yurtsever Hareketi Başkanı Cibran Basil, ABD yaptırımlarına ilişkin olarak Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, yaptırımların kendisini korkutmayacağını söyledi.

Basil, ABD Hazine Bakanlığı tarafından kendisine uygulanan yaptırımlara ilişkin yaptığı ilk yorumda, “Ne yaptırımlar beni korkutur ne de sözler beni cezbeder. Kendim için Lübnan’ı feda etmeyeceğim” ifadelerini kullandı. Basil, “Adaletsizliğe alıştım ve bunu tarihimizden öğrendim. Bu doğruda hayatta kalmak için her gün çarmıhımızı taşımamız gerekiyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 6 Kasım’da yaptırım uygulanan hiç kimsenin artık ABD’ye giremeyeceğini belirtti.

Basil’in 17 Ekim intifadası sonrasında istifa eden Saad Hariri hükümetinde eski Dışişleri ve Göç Bakanı olmasına ve 2008 yılından bu yana çok sayıda bakanlık pozisyonunu üstlenmesine dikkat çekildi. Cibran Basil göreve ilk İletişim Bakanı olarak başladı, daha sonra Enerji, Su ve Dışişleri Bakanlıklarını üstlendi.

2005 ve 2009 yıllarında parlamento seçimlerine girip her iki turda da kaybetmesi sonrasında, 2018 yılında Batroun Milletvekili olarak ilk kez parlamentoya girdi.

Basil, 1970 yılında Batroun’da doğdu, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın kızı Chantal ile evlendi. 1992 yılında inşaat mühendisliği alanında lisans ve 1993 yılında Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden ulaşım alanında yüksek lisans yaptı.

Şarkul Avsat