Formula 1’in 2021 ev sahibi Suudi Arabistan

Suudi Arabistan, dünyanın en ünlü yarış organizasyonu Formula 1 ile 15 yıllık ortaklığın bir parçası olarak, 2021 Kasım ayı boyunca Formula 1 yarışlarına kez ev sahipliği yapacak.

Suudi Arabistan Otomobil ve Motosiklet Federasyonu, duyuruyu Spor Bakanlığı ile işbirliği içerisinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın doğrudan desteğiyle ilan etti.

Suudi Arabistan’ın Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapması, Veliaht Prens’in spora sağladığı sınırsız desteğin yanı sıra Suudi Arabistan 2030 vizyonunun planları ve hedefleri doğrultusu ile çeşitli alanlarda uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapma konusundaki bir dizi başarının ardından geldi.

Etkinliğin duyurusu, Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki Al Faysal ile Suudi Arabistan Otomobil ve Motosiklet Federasyonu Prens Halid bin Sultan Al Faysal huzurunda Cidde’de yapıldı.

Diğer yandan Spor Bakanı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, spor sektörünün Veliaht Prens’ten aldığı büyük desek ışığında Suudi Arabistan’ın motor yarışlarına ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu söyleyerek, her yıl önemli bir büyümeye tanıklık eden spor sektörünün güçlü bir şekilde ilerlemesinin yanı sıra çeşitli spor dallarına ilgiyi arttırmak adına Suudi Arabistan 2030 vizyonuna atıfta bulundu.

Turki Al Faysal açıklamasında, Suudi Arabistan’ın en önemli spor müsabakaları ve uluslararası etkinliklerin merkezinde olmaya istekli olduğunu belirterek, Formula 1 yarışlarının ülke toprakları içerisinde gerçekleşmesinin önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Sporun Suudi Arabistan’ın geçirdiği dönüşüme aktif olarak katkı sağlayan bir sektör olduğunu aktaran Suudi Bakan, toplumlara ilham vermek adına küresel organizasyonlara katılmak konusunda kaydedilen ilerlemeden memnun olduklarını söyledi. Özellikle yüksek sayıda izleyicinin katılımıyla ev sahipliği yaptıkları tüm etkinliklerin başarısını arttırmaya katkı sağlayacaklarını bildiren Turki Al Faysal, bu konuda Formula 1 yarışına ev sahipliği yapmanın büyük bir fırsat oluşturduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan Otomobil ve Motosiklet Federasyonu  Başkanı Prens Halid bin Sultan Al Faysal ise, Formula 1 yarışına ev sahipliği yapmanın Muhammed bin Selman’ın spora verdiği büyük desteğin onayını gösterdiğini belirterek, özellikle Suudi Arabistan 2030 vizyonunun hedeflerine uygulanmasına katkı dağlayacağını bildirdi. Suudi Arabistan’ın böylesine bir yarışa ev sahipliği yapmasının temel bir değişikliği temsil ettiğini bildiren Sultan Al Faysal, böylesine büyük küresel etkinliklere ev sahipliği yapmanın, Suudi Arabistan’ın  bu tarz etkinlikleri profesyonelce yönetme ve uygulama becerisinin bir kanıtı olduğunu kaydetti.

Suudi Arabistan Otomobil ve Motosiklet Federasyonu  Başkanı, ülkesinin Kasım 2021’i sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Öte yandan Formula 1’in CEO’su Chase Carey ise, Suudi Arabistan’ın 2921 sezonu yarışlarına ev sahibi ülke olarak görmekten heyecan duyduklarını belirttiği açıklamasında, Suudi Arabistan’ın dünyada önemli bir spor merkezi haline gelmek için yaptığı bu resmi açıklamadan memnun olduklarını ve geçtiğimiz yıllarda birçok uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptığını vurguladı. Suudi Arabistan nüfusunun yüzde 70’ini 30 yaş altı vatandaşların oluşturduğuna dikkati çeken Carey, gençlerle iletişim kurmak ve Formula 1 olan tutkuyu arttırmak istediklerini bildirdi. Carey, son onayın önümüzdeki haftalarda Dünya Motor Sporları Konseyi’ne sunulacağını ve daha sonra 2021 resmi yarış programını yayınlayacaklarını bildirdi.

Şarkul Avsat