Libya’nın batısında Koronavirüs ile Mücadele Yüksek Danışma Kurulu tarafından düzenlenen basın konferansından bir kare (Mutabakat Hükümeti’ne bağlı Sağlık Bakanlığı)

Libya’da koronavirüs ile mücadelede test çalışmaları artırılıyor

Vatandaşlara düğün ve cenazelerde toplanmama çağrısı yapıldı

Libya’daki sağlık yetkilileri, ülke genelinde yayılan yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle endişe duyduklarını ifade ettiler. Libya Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi dün bin 4 yeni vakanın tespit edildiğini duyururken, sağlık yetkilileri şu anki durumun “Vatandaşların kuralları ihlal etmeleri ve ihtiyati tedbirlere aldırış etmemeleri nedeniyle kritik olduğunu” belirttiler.

Koronavirüs ile Mücadele Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Dr. Halife el-Bekuş ülkedeki salgın durumu hakkında konuştu. El-Bekuş perşembe günü Trablus’ta Mutabakat Hükümeti merkezinde gerçekleştirilen basın toplantısında “Salgın durumundaki hafif iyileşmeye rağmen, Libya hala virüsün yayılmasında dördüncü aşamada bulunuyor” dedi ve bunun sebebini “Etkinlik salonlarının, eğitim merkezlerinin, spor salonlarının ve kafelerin izin verilmemesine rağmen yeniden açılması ile vatandaşların sosyallikte ısrarcı olmalarına” bağladı.

Kurul Başkanı El-Bekuş, dünya genelinde vaka oranlarının artması ile salgının ikinci dalgasının oluşmasına yönelik uyarıda bulundu ve sağlık ekiplerinin PCR’ dan çok da farklı olmayan hızlı bir testin yapılmaya başlanması ile günde 10 bin test gerçekleştirilmesi için çalıştıklarını açıkladı. Gözlem ekiplerinin, laboratuvarların, analizlerin ve hazırlıkların iyi bir seviyede olduğunu belirtti ve toplamda 336 bin testin gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

El-Bekuş, koronavirüse karşı bir ilacın olmayışı sebebiyle sorumluluk duygusu ve korunma gerektirdiğini belirtti ve görevlerini icra ederken yaşamını yitiren doktor ve hemşireler ile ilgili olarak yetkililer ile iletişim kurulduğunu ve görev başında şehit olan doktor ve hemşirelerin sayımının yapılacağını söyledi.

Libya Ulusal Hastalıklarla Mücadele Merkezi Genel Müdürü Hüseyin Muhammed bin Osman, basın toplantısı sırasında vatandaşlardan sosyal mesafe, maske kullanma, ellerin yıkanmasına özen gösterme, kalabalık yerlerden uzak durma düğün ve cenaze sosyal etkinliklere katılmama gibi Ulusal Merkez ve Bilimsel Danışma Kurulu tarafından verilen direktiflere ve çıkarılan protokollere uyulması çağrısında bulundu.

Ulusal Merkez’in Ulusal Gözlem Koordinatörü Dr. Muhammed Farc el-Fakih vaka oranlarının arttığını bunun sebebinin vatandaşların çoğunluğunun kamusal alanlarda maske takmamasına bağlı olduğunu belirtti. El-Fakih bunun “durumun tehlikesine ve vaka sayılarında görülebilecek bir artışa karşı uyarı” olduğunu söyledi.

Ulusal Merkez tarafından dün yapılan açıklamada, 4 bin 368 örnekten bin 4’ünün sonucunun pozitif çıktığını, 759’unun yeni vaka 247’sinin ise vakalar ile temas kuran kişilerden oluştuğunu böylece toplam vaka sayısının 66 bin 444’e yükseldiğini, vakalardan 38 bin 622’ünün sağlığına kavuştuğunu ve 915’inin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Aynı bağlamda, Koronavirüs ile Mücadele Yüksek Danışma Kurulu perşembe günü Genelkurmay Başkanı Abdurrezzak Nazuri başkanlığında Yüksek Danışma Kurulu’nun yeni sağlık ekibi ile ülkenin doğusunda toplandı. Toplantıda, Yüksek Danışma Kurulu’nun koronavirüs salgını ile mücadele ile ilgili her konuda dış dünya ile iletişim kurması gerektiği vurgulanırken, karantina merkezlerinde salgına ilişkin teşhis ve tedavi protokolünü standartlaştırılmasına yönelik çalışmalar ele alındı.