Bağdat’taki göstericiler ABD güçlerinin ülkeden çıkmasını talep ediyor

Irak’ın başkenti Bağdat’ta dün yüzlerce Iraklı gösteri yaparak, ABD güçlerinin ülkeden çıkmasını talep etti.

AFP’ye göre Haşdi Şabi bayrağı taşıyan göstericiler, ABD Büyükelçiliği ve Irak hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge girişinde toplanarak, ABD karşıtı sloganlar attı.

ABD’nin geçtiğimiz Ocak ayında, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’i Bağdat’ta öldürmesinden 48 saat sonra mecliste yapılan olağanüstü oturumda sayıları 5 bin 200’ü bulan ABD güçlerinin ülkeden çıkarılmasına karar verildi.

Dönemin hükümeti, kararın uygulanmasını Mayıs ayında göreve başlayan Mustafa el-Kazımi hükümetine devretti ve ABD’lilerin ülkeyi terk etmeleri için üç yıllık bir süre çağrısında bulundu.

Bunun ardından ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği ve ABD askerlerinin bulunduğu bazı üsler, İran ile bağlantıları olduğundan şüphelenilen gruplar tarafından üstlenilen çeşitli saldırılara maruz kaldı.

Irak’ta yıl başından bu yana ABD askeri üsleri ve misyonlarını hedef alan saldırılar düzenleyen Iraklı Direniş Grubu geçtiğimiz ay bir açıklama yaparak, Washington’un 2020 sonunda kuvvetlerinin geri çekileceğini duyurması şartıyla saldırılara ara verdiğini duyurdu.

Nitekim ABD, 2017 sonunda DEAŞ’a karşı ilan ettiği zafer ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle ülkedeki asker sayısını yaklaşık 3 bine düşürdü.

ABD, ülke topraklarının üçte birini işgal eden DEAŞ örgütüne karşı savaşan Uluslararası Koalisyon’a liderlik etmeleri için binlerce askerini 2014 yılında Irak’a konuşlandırdı.

Trump yönetimi, saldırıların durdurulmaması halinde Bağdat’taki Büyükelçiliği kapatma tehdidinde bulundu. Bu nedenle Irak, şu ana kadar ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarını bekledi.

Şarkul Avsat