Suudi Arabistan Spor Bakanı ve 2030 Asya Oyunları Olimpiyat Komitesi Başkanı Prens Abdulaziz bin Turki el-Faysal. (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan, 2030 Asya Oyunları’na ev sahipliği yapmak istiyor

2030 Asya Oyunları Olimpiyat Komitesi Pazar günü, 1951 yılından bu yana Asya Oyunları’nda öne çıkan Olimpik Aile programını açıkladı.

Olimpik Aile Programı, oyunlara ev sahipliği yapan şehrin ruhunu ifade eden, sosyal, eğlence, kültür ve hizmet atmosferiyle ilgilenen program olarak biliniyor. Sporcuların ve ziyaretçilerin genel olarak grup turnuvalarında, özellikle de Asya Oyunları’nda en fazla yakından takip ettikleri program olarak ön plana çıkıyor.

Asya Olimpik Aile Programı (Asya Olimpiyat Komitesi çalışanları), etkinlik öncesinde ve etkinlik üresince tarihinde ilk kez ücretsiz konaklama dahil olmak üzere, geniş ofis imkanlarıyla Qiddiya’da düzenlenecek. Program Asya ülkelerinden katılmak isteyen kitlelere destek sağlayarak her olimpiyat komitesinden 1 medya temsilcisinin seyahat masraflarını karşılayacak. Ayrıca Riyad’daki Kral Suud Üniversitesi ile iş birliğiyle düzenlenen Asya Oyunları için spor akademilerinin kurulmasıyla, turnuvadan 7 yıl önce genç yetenekleri keşfetmek adına 2023 yılından itibaren eğitim kampları kurulacak.

Diğer yandan derece alanların 2030 Asya Oyunları’nın açılış törenine davet edilmesi konusunda, “Fun Run Relay” Programının Asya Olimpiyat Konseyi ile beraber farklı bir şekilde geliştirilmesi de planlanıyor.

Prens Abdulaziz bin Turki el-Faysal, Riyad’ın 2030 Asya Oyunları’na ev sahipliği yapmak için aday olduğunu duyurdu. Asya Oyunlarındaki “Olimpik Aile” programından memnuniyetini dile getiren Prens Abdulaziz bin Turki el-Faysal açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemiz, etkinlik için cömert bir destek sunuyor. Ayrıca Asya Oyunları tarihindeki en büyük spor, kültür ve eğlence deneyimine sahne olacak olan bu büyük etkinliğe ev sahipliği yapacak Riyad’ın en geniş imkanlara sahip Asya şehri olması konusunu ilgiyle takip ediyor.”

Şarkul Avsat