Albert Bourla

Pfizer CEO’su: Aşıyla ilgili haberin zamanlaması ABD Başkanlık seçimleri sonuçlarıyla ilgili değil

ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer’ın CEO’su Albert Bourla, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen potansiyel aşının etkinliğiyle ilgili umut verici haberin zamanlamasının ABD seçim sonuçlarıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Bourla CNN’e verdiği röportajda, bu duyurunun Ekim ayı sonunda gerçekleşmesini beklediğini ancak sadece bir haftalık gecikme yaşandığını dile getirerek, bu yıl küresel olarak 50 milyon, gelecek yıl ise 1,3 milyar doz aşı üretmeyi planladıklarını bildirdi.

Pfizer CEO’su aşı üretimine ilişkin de, “İki üretim hattı var. Biri ABD’de ve üretimi esas olarak ABD’liler için. Ayrıca Almanya ve Belçika’da Asya ve Avrupa ile dünyanın geri kalanı için üretilecek başka bir üretim hattı var” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Pfizer’ın potansiyel aşısının yüzde 90 etkili olduğunun açıklanmasının ardından bu haberin zamanlamasına tepki göstererek, “Demokratlar ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), benim seçim öncesi bir müjde duyurmamı istemediler bu yüzden 5 gün beklediler” ifadelerini kullandı.

Şarkul Avsat