Sadık el-Mehdi

Sadık el-Mehdi’nin sağlık durumunun stabil olduğu duyuruldu

Sudan Sağlık Bakanlığı 65 yeni vakanın tespit edildiği ülkede bir kişinin daha koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Salgının ülkede ortaya çıkmasından bu yana toplam vaka sayısı 14 bin 155’e yükselirken bin 116 kişi ise hayatını kaybetti.

Kovid-19 salgınının ikinci dalgasının yaşandığı Sudan’da virüs dini ve siyasi lider Sadık el-Mehdi ile ailesinden 20 kişiyi etkiledi. Ayrıca birçok siyasetçi ile geçici hükümetteki bir dizi üst düzey yetkili de hastalığa yakalandı.

El-Mehdi liderliğindeki Milli Ümmet Partisi günlük basın açıklamasında el-Mehdi’nin durumunun istikrara kavuştuğunu bildirdi. El-Mehdi’nin Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’deki Şeyh Halife Tıp Merkezinde tedavi gördüğü bilgisini paylaştı. Yapılan açıklamalar El-Mehdi’nin başkan yardımcısı olan kızı Meryem’in test sonuçlarının negatif çıktığı yönünde.

Açıklamada ayrıca el-Mehdi ailesinden ve parti üyelerinden 21 kişinin salgına yakalandığı kaydedildi. El-Mehdi’nin oğlu ve partinin ofis üyesi Abdurrahman el-Mehdi’nin ve el-Mehdi ailesinden Abdurrahman Şerif’in ve eşinin de virüse yakalandığı bilgisi paylaşıldı.

Koronavirüs, Sudan Bakanlar Kurulu’nu da etkisi altına aldı. Başbakan Abdullah Hamduk’un kıdemli iki yardımcısının test sonuçları pozitif çıkarken Hamduk ve Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın sonuçları ise negatif olarak duyuruldu.

Sağlık Bakanlığı vaka sayısının gittikçe artması sebebiyle koronavirüsün neden olduğu ikinci dalga ile mücadelede yeni sağlık protokolüne uygun olarak hareket edilmesinin önemine dikkat çekti. Bakanlık, ülke çapında karantina kararı alınmasına ise karşı çıkıyor.

Bakanlık, salgının ülkede yayılmasının halkın davranışıyla yakından ilgili olduğunu vurguladı. Açıklamada sağlık kurallarına uyulmasının, halka açık yerlerde tıbbi maske takılmasının ve sosyal mesafeye dikkat edilmesinin önemine dikkat çekildi.

Şarkul Avsat