ABD, BAE’ye F-35 satış anlaşmasını onayladı

ABD, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 50 adet F-35 savaş uçağının da içerisinde yer aldığı yeni nesil silahların satış anlaşmasını onayladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün yaptığı yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’na toplam 23,37 milyar dolar değerindeki çok sayıda gelişmiş silahın BAE’ye satışına onay verme niyetlerinin bildirilmesi konusunda talimat verdiğini söyledi.

İsrailli heyet Sudan yolcusu

Öte yandan İsrailli güvenilir bir kaynak, İsrail’in önümüzdeki pazar günü Sudan’a bir heyet göndereceğini aktardı. Kaynak heyetin ziyaret amacının, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesini pekiştirmek olduğunu kaydetti. İsrail’de yayın yapan ‘KAN’ kanalına konuşan kaynak, heyette çeşitli uzmanların da yer alacağını belirtti.

Hartum’da ise Sudanlı bir kaynak, İsrailli heyetin ‘resmi olmayan bir teknik heyet’ olacağını açıkladı. Kaynak İsrail basınında dolaşan bilgileri ‘gereksiz bir telaş’ olarak nitelendirdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan resmi bir kaynak ise, aralarında iki İsraillinin de bulunduğu farklı milletlerden kişilerden oluşan teknik bir heyetin, Pazar günü Sudan’a geleceğini ve bunun resmi bir ziyaret olmadığını söyledi.

Şarkul Avsat