Asharq News TV yayın hayatına başladı

Suudi Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG), bölgesel ve küresel ekonomik meselelere odaklanarak 7/24 haber hizmeti verecek çok platformlu Arapça haber servisi Asharq News’in (eş-Şark) bugün resmi olarak yayına başladığını duyurdu.

Bölgedeki izleyiciler, bugünden itibaren Asharq News TV kanalı ve dijital platformlardan küresel ekonomik bilgilere erişebilecek.

SRMG ve Bloomberg Media arasındaki özel bir içerik anlaşması, kanalın önemli bir bileşeni olan Bloomberg ile Asharq Business’ı güçlendirecek.

Zamanla hizmetler, Bloomberg Businessweek dergisinin Arapça baskısını, bir dizi canlı etkinliği ve bir radyo istasyonunu içerecek şekilde genişleyecek.

SRMG CEO’su Cumana er-Raşid, “Asharq News’in bugünkü lansmanı, Arap medyası için yeni ve heyecan verici bir aşamaya işaret ediyor. Dünya çapında benzeri görülmemiş bir değişim hızına tanık oluyoruz ve bu değişikliği takip etmek, bilginin gücünü tanımak ve bu gücü kullanmak için ortaklıklar kurmak gerekiyor” dedi.

Er-Raşid ayrıca, “SRMG ve Bloomberg, en iyileri bir araya getiriyor. Bunlar, SRMG’nin derinlemesine pazar bilgisi ve Bloomberg’in titiz, veri odaklı raporlaması. Bu işbirliği sayesinde Asharq News’in Arapça konuşan izleyicilere iş haberlerinin sunulması için yeni standartlar belirleyeceğinden eminiz” şeklinde konuştu.

Bloomberg Media Group CEO’su Justin B. Smith ise şunları söyledi;

“Ortadoğu birçok dinamik ekonomiye ve iş dünyasına ev sahipliği yapıyor. Asharq Business ve Bloomberg işbirliği çerçevesinde Bloomberg’in en iyi öngörü ve analizlerini Arap dünyasındaki yeni bir karar alıcı kitlesine ulaştıracağız.”

Asharq News Genel Müdürü Dr. Nabil el-Hatib de, “Kapsamlı haberler sunmaya odaklanan ve dünyanın herhangi bir yerindeki gelişmeleri açıklayan bir programı başlatıyoruz. Haberlerle ilgili vizyonumuz ve sunuluş şeklini özetleyen ‘Noktaları birleştirmek’ sloganımıza dayanan bir yayın politikası ile her yaş ve ilgi alanı için alakalı ve çeşitli içerikler sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Asharq News, yapay zeka destekli dijital hizmetlerini iki web sitesi aracılığıyla sunacak. Bunlardan ilki Bloomberg Media ile işbirliği içinde ekonomi haberlerine ayrılmışken, ikincisi genel haberler ve derinlemesine analizler içerecek.

Asharq News’in merkezi Riyad’da bulunuyor ancak Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC), Washington, Kahire ve Abu Dabi’de önemli merkezler ve stüdyoları da yer alıyor.

Bloomberg’in ise dünya çapındaki haber ağına erişimin yanı sıra önemli Arap ülkelerinde ve büyük küresel şehirlerde bölge ofisleri ve muhabirleri bulunuyor.

Şarkul Avsat